česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Další krok na cestě k energetické unii

Rada EU pro energetiku schválila systém řízení energetická unie, nařízení o energetickém štítkování výrobků a vedla diskuzi o novém uspořádání trhu s elektrickou energií a roli spotřebitelů.
 

Dne 26. listopadu 2015 proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro energetiku, na kterém ministři učinili další krok směrem k implementaci energetické unie. Českou republiku na jednání zastupoval stálý představitel ČR ve výboru COREPER I. velvyslanec Jakub Dürr. Rada se ve svých závěrech shodla na podobě systému řízení energetické unie. Závěry definují, jak bude probíhat plánování a reporting ze strany členských států i monitoring ze strany Komise při naplňování dohodnutých cílů energetické unie. Místopředseda Komise Maroš Šefčovič následně představil první Zprávu o stavu energetické unie, ve které zhodnotil dosavadní pokrok při plnění cílů energetické unie. Česká republika v čele Visegradské skupiny a v souladu s ostatními členskými státy EU apelovala na Evropskou komisi, aby v dalším postupu při vytváření Energetické unie plně zohlednila stanoviska Rady, která byla promítnuta do dnes přijatých závěrů k systému řízení energetické unie. Česká republika, společně s dalšími státy, vyzvala k zařazení otázek energetické unie na prosincové jednání hlav států a předsedů vlád.

Ministři dále schválili obecný přístup k nařízení o energetickém štítkování výrobků. Komisař Cañete zdůraznil přínos ve formě zjednodušení stávajícího systému. Zároveň zmínil, že je potřeba vytvořit efektivní databázi produktů a zabránit podvodům. Nová legislativa podle komisaře musí být kompatibilní s EU cíli v oblasti oběhového hospodářství.

„Během vyjednávání nařízení bylo pro nás stěžejní, aby nové nařízení maximálně vycházelo ze současného systému energetického štítkování výrobků, který je již dobře zaveden a motivuje spotřebitele ke koupi energeticky úspornějších výrobků“, uvedl velvyslanec Dürr. Pro spotřebitele bude výhodou, že se rozsah tříd uvedených na štítku vrátí k původnímu rozmezí A – G. Z provedených průzkumů vyplývá, že tento rozsah je pro spotřebitele nejlépe srozumitelný a zároveň umožňuje snadnou porovnatelnost výrobků.

V odpolední části Rady delegace diskutovaly o podobě a přínosech nového uspořádání trhu s elektrickou energií. Výsledky diskuse členských států budou vodítkem pro intenzivní práci Komise na legislativním návrhu, který bude představen ve druhé polovině roku 2016.