česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

ČR podpořila posílení jednotného trhu a práv spotřebitele v oblasti cestovního ruchu

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba zastupoval Českou republiku na zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo dne 28. května 2015 se v  Bruselu. Mezi hlavní témata jednání patřily legislativní návrhy k cestovním službám a bezpečnosti výrobků. Ministři rovněž přijali závěry Rady k digitální transformaci evropského průmysluk problematikám vnitřního trhu a průmyslu.
 

Během dopolední části zasedání Rady bylo dosaženo politické dohody o tzv. cestovním balíčku, tedy  návrhu směrnice o souborných cestovních službách a cestách s asistovanou přípravou. „Schválený balíček přináší na jedné straně zlepšení jednotného trhu, otevírá firmám větší prostor poskytovat své služby přeshraničně, přinese vzájemné uznáváním systémů zajištění v případě úpadku. Dotkne se rovněž firem ze třetích zemí, které budou povinny dodržovat standardy EU. Na druhé straně dojde k výraznému posílení ochrany a práv spotřebitele,“ přiblížil náměstek Koliba.

Nový předpis zahrnuje například právo odstoupení od smlouvy v případě nepředvídatelných událostí (živelné pohromy, válka, propuknutí epidemie) bez nutnosti zaplacení storno poplatku, dále možnost cestujícího odstoupit od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory do 14 dní bez udání důvodu. Stanoví pravidla zajištění pomoci v nesnázích např. poskytnutí informace o zdravotnických službách, místních orgánech a konzulární pomoci, zprostředkování komunikace na dálku, pomoc s nalezením náhradního cestovního řešení. Nově upravuje storno poplatky, které mají být odstupňované dle doby zbývající do zahájení čerpání cestovních služeb.

Rada poté diskutovala o balíčku k bezpečnosti výrobků a dozoru nad trhem, kde se zatím nepodařilo překonat rozdílné pozice členských zemí. „Bezpečnost výrobků patří mezi priority spotřebitelské politiky ČR, proto návrh dlouhodobě podporujeme. Nicméně začlenění povinného označování země původu, tzv. článek 7, do návrhu nařízení o bezpečnosti výrobků podle našeho názoru nepřinese větší bezpečnost a dohledatelnost výrobků, ale pouze zatíží výrobce, spotřebitele a dozorové orgány“, uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu. Tento postup podpořila silná skupina zemí, která požaduje vynětí čl. 7 k nařízení o bezpečnosti výrobků.

Důležitým tématem zasedání Rady byla Strategie pro jednotný digitální trh, která by měla napomoci odstranit stávající překážky a zlepšit přístup spotřebitelů a podniků ke zboží a službám on-line a to v rámci celé EU. „Česká republika strategii vítá a slibuje si od ní především navýšení investic a rozvoj vysokorychlostních internetových sítí příštích generací (tzv. „NGA sítě“), odstranění překážek, zvýšení důvěry a následný nárůst přeshraničního on-line obchodu a posílení důvěryhodnosti on-line transakcí,“ uvedl náměstek Koliba. Rada pro konkurenceschopnost v rámci tohoto bodu přijala závěry k digitální transformaci průmyslu, které zdůrazňují souvislost mezi konkurenceschopností průmyslu a dalšími odvětvími jako jsou například právě digitální technologie.