česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

ČR podpoří Afghánistán i v dalších letech

Náměstek ministra zahraničních věcí Václav Kolaja zastupoval ČR na Bruselské konferenci k Afghánistánu, kterou pořádala EU společně s afghánskou vládou ve dnech 4. a 5. října 2016 v Bruselu. Hlavním tématem konference byl nový rámec podpory a spolupráce mezinárodního společenství s Afghánistánem.

Zástupci více jak sedmi desítek zemí a dvacítky mezinárodních organizací jednali v Bruselu o budoucnosti Afghánistánu a další podpoře mezinárodního společenství. Bruselská konference, která navázala na předcházející Londýnskou (2014) a Tokijskou (2012) konferenci, se zaměřila na tři zásadní oblasti: zvýšení účinnosti mezinárodní podpory a financování, podpora afghánského reformního úsilí, a podpora politického procesu směřujícího k míru.

Hlavním výsledkem Bruselské konference bylo přijetí nového rámce spolupráce mezi Afghánistánem a mezinárodním společenstvím včetně EU na další čtyři roky od 2017 do 2020. Součástí dohody je také příslib další pomoci a podpory Afghánistánu ve výši 3,4 miliard eur ročně, které země a organizace na konferenci v Bruselu oznámily. EU jako nejvýznamnější dárce přislíbila poskytnout ročně 300 milionů eur. „Česká republika potvrdila svůj závazek pomoci při stabilizaci Afghánistánu ať už v podobě pokračování vojenské přítomnosti nebo zachování českého příspěvku na ekonomický rozvoj země ve výši 20 milionů korun ročně a dalších 20 milionů určených na rozvojovou spolupráci“, uvedl náměstek Kolaja. Dalších 20 miliónů korun ročně Česko poskytuje bezpečnostním silám. „Cílem je postupně mezinárodní pomoc snižovat a vést Afghánistán k větší soběstačnosti“, doplnil náměstek Kolaja.

Závěrečný dokument Bruselské konference zahrnuje také spolupráci obou stran při návratové politice a boji s nelegální migrací. „V předvečer konference se podařilo uzavřít dohodu mezi EU a Afghánistánem v otázkách migrace včetně navracení a zpětného přebírání osob. Spolupráce s afghánskou vládou je v této záležitosti klíčová“, připomněl náměstek Kolaja.