česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

ČR je přesvědčena, že návrh nařízení o soukromí v elektronických komunikacích je potřeba dopracovat, než bude možné jej přijmout

Náměstek Petr Očko na jednání Rady pro telekomunikace dne 3. 12. 2019 v Bruselu podpořil přijetí zprávy o pokroku k nařízení o soukromí a elektronických komunikacích. Přijetí obecného přístupu nebylo možné, přesto ocenil výjimečné úsilí finského předsednictví při snaze posunout projednávání návrhu směrem k cíli.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko v rámci diskuse k návrhu nařízení o soukromí v elektronických komunikacích zmínil, že při projednávání byla správně otevřena komplikovaná témata, která zůstávala dlouhou dobu neřešena, předsednictví nás příjemně překvapilo svou odvahou i svou schopností přicházet s návrhy opravdu pragmatických řešení. Bohužel většina členských států včetně České republiky nepovažuje text za připravený na obecný přístup.

V debatě k návrhu nařízení o soukromí v elektronických komunikacích náměstek Očko uvedl, že ČR nemohla navzdory všem dosavadním jednáním podpořit obecný přístup k textu: „Rád bych zdůraznil, že soukromí a důvěrnost elektronické komunikace spočívají v samotném jádru našich hodnot. Zároveň si ale musíme být naprosto jisti, že jakýkoliv výsledek naší práce splní očekávání koncových uživatelů v souvislosti s každodenním používáním digitálních služeb. Nové nařízení musí být křišťálově jasné, pokud jde o oblast působnosti a opatření, musí být technologicky neutrální a odolné vůči budoucím změnám prostředí, a musí být uplatnitelné. To jsou oblasti, ve kterých stále potřebujeme zlepšení. Jako alternativu k pokračování současné práce vidím zásadní přehodnocení přístupu, které by nakonec mělo vést k rychlejšímu přijetí nařízení. Vyzýváme proto Komisi, aby posoudila nové nápady s cílem stanovit jednoduchá a účinná pravidla ochrany soukromí v oblasti elektronických komunikací.“


V politické diskusi na téma „Evropská unie jako centrum pro etické využívání údajů“ náměstek Očko konstatoval, že naší snahou musí být, aby výměna dat v EU byla v maximální míře důvěryhodná a bezpečná: „Úsilí EU by se v této oblasti mělo nyní soustředit na implementaci všech pravidel, která jsme v nedávné době přijali, jako je například směrnice o otevřených datech či nařízení k volnému toku dat. Až jejich fungování v praxi ukáže, zda je nutné přijmout na úrovni EU další podpůrné kroky. Obrovský potenciál přitom nadále vidím ve sdílení dat soukromého a veřejného sektoru. Z mého pohledu představují vhodný nástroj na podporu sdílení firemních dat neregulatorní měkké iniciativy.“

Z národní debaty se zainteresovanými stranami jasně vyplývá, že klíčovou roli při sdílení dat hraje důvěra. Zejména soukromé společnosti často díky obavě z potenciálního zneužití dat konkurencí nejsou ochotné data sdílet, a to jak mezi sebou, tak s veřejnými orgány. Měli bychom se snažit uvést do praxe vodítka, která pro sdílení dat mezi podniky (B2B) a mezi podniky a veřejnou sférou (B2G) vydala v minulém roce Evropská komise. Výbornou inciativou je například Podpůrné centrum pro sdílení dat, které spustila Komise. Podobným směrem chce jít i ČR. Proto náměstek také poukázal na několik zajímavých příkladů sdílení firemních dat, které již v ČR existují, např. tzv. datovou platformu, kterou založilo Hlavní město Praha, nebo spolupráci města Brna s podniky ze sektoru mobility a online platforem jako příklad poskytování firemních dat veřejným orgánům jako podklad pro lepší rozhodování. Podle náměstka Očka bude velmi přínosné, když budeme v EU sdílet příklady dobré praxe na všech relevantních fórech a dále je propagovat směrem k široké veřejnosti.

V bodě k přijetí závěrů Rady o významu 5G pro evropské hospodářství a potřebě zmírnit bezpečnostní rizika spojená s 5G náměstek Očko přijetí textu plně podpořil. Zároveň zástupce členských států pozval na druhý ročník Bezpečnostní konference k 5G, který se uskuteční ve dnech 14. – 15. května 2020 v Praze. Práce EU na zajišťování bezpečnosti budoucnosti mobilních sítí páté generace přinesla důležité výsledky. Spatřujeme zde proto příležitost k vyzdvižení těchto výsledků na globální úroveň a k podpoře evropského přístupu, který je založen na hodnocení rizik.

 

Sledujte nás také na twitteru.