česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Bezpečnost energetických dodávek na jednání Rady TTE

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská zastupovala Českou republiku na Radě EU pro energetiku, která proběhla 6. června 2016 v Lucemburku. Mezi hlavní témata jednání ministrů patřily především otázky energetických dodávek a jejich bezpečnosti.  
 

Před samotným zasedáním Rady se uskutečnila koordinační schůzka zemí Visegrádské čtyřky (V4), na které Česká republika shrnula výsledky spolupráce v rámci svého ročního předsednictví V4 a předala předsednické žezlo Polsku. Polští partneři představili program svého předsednictví, kde chtějí klást důraz na témata energetické bezpečnosti, především v kontextu efektivního využití zkapalněného plynu (LNG), spolupráce v jaderné energetice a rozvoje elektromobility.

Na programu zasedání Rady EU pro energetiku byly dva důležité legislativní návrhy v oblasti plynárenství. Ministři přijali společnou pozici, tzv. obecný přístup Rady, k rozhodnutí o mechanismu výměny informací o mezivládních dohodách v oblasti energetiky.  Rozhodnutí se bude týkat pouze mezivládních smluv v oblasti zemního plynu. ČR přijetí obecného přístupu plně podpořila.  Dalším bodem jednání byl návrh revize nařízení o bezpečnosti dodávek zemního plynu. Česká republika je připravena podpořit povinnou regionální koordinaci jednotlivých národních plánů a jejich postupné sbližování v oblasti dodávek zemního plynu. „Regionální spolupráce je klíčem k úspěchu efektivního fungování plynárenského trhu EU. Tato spolupráce by měla být založena na dobrovolném přístupu „zdola nahoru“, a nikoli rozhodnutím Evropské komise. Za zajištění spolehlivých dodávek energie pro spotřebitele nese primárně odpovědnost členský stát, a proto regionální koordinace bude vždy pouze doplňková k národním aktivitám“, zdůraznila náměstkyně Kovačovská.

Na obědě vedli ministři rozpravu o ratifikaci Pařížské dohody vyplývající z konference COP 21 v Paříži. ČR a jiné státy zdůraznily nutnost ekonomické efektivity dekarbonizačních politik.

V odpolední části Rady ministři diskutovali o novém uspořádání trhu s elektřinou. Příslušný návrh hodlá Evropská komise předložit koncem letošního roku. Náměstkyně Kovačovská podpořila sdělení holandského předsednictví k této problematice a zdůraznila význam volné cenotvorby (scarcity pricing) na velkoobchodním trhu včetně větší dynamiky a flexibility na úrovni maloobchodního trhu. „Je potřeba vytvořit rovné podmínky pro všechny technologie a odstraňovat bariéry pro rozvoj nástrojů flexibility na trhu“, uvedla náměstkyně Kovačovská.

V rámci bodu Různé Česká republika přivítala iniciativu Evropské komise k vytápění a chlazení a zdůraznila význam vysoce účinné kogenerace, centrálního zásobování tepla a využívání odpadního tepla a chladu z průmyslových procesů.

Česká republika se také vyjádřila k možnosti financování výzkumných projektů v oblasti jaderné energetiky, pokud jde o Strategický technologický plán. „Členské státy mohou mít rozdílný přístup k budoucímu formulování svého energetického mixu, nicméně všichni ctíme paradigma nejvyšších standardů pro jadernou bezpečnost a zároveň všichni chceme umožnit našim občanům co nejlepší zdravotní péči, včetně využívání lékařských radioizotopů. Proto musí být náš přístup racionální, objektivní a nezaujatý“, přiblížila Kovačovská.

Na závěr zasedání představilo nadcházející slovenské předsednictví Rady EU hlavní priority, mezi které bude patřit realizace dalších dílčích kroků při vytváření Energetické unie.