
Stálé zastoupení ČR při EU vyhlašuje přijímací řízení na podzimní běh stáží 2025
29.04.2025 / 15:56 | Aktualizováno: 29.04.2025 / 16:47
Chcete si vyzkoušet práci českých diplomatů a diplomatek v srdci evropského dění? Přihlaste se na podzimní cyklus stáží na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu! Čeká vás přímá účast na jednáních Rady EU, práce s odborníky napříč agendami od klimatu přes bezpečnost až po komunikaci, i možnost nahlédnout do zákulisí evropské diplomacie. Přihlášky přijímáme do 18. května 2025.
Zajímá Vás diplomacie?
Baví Vás Evropská unie?
Chcete nahlédnout do kuchyně vztahů EU se zbytkem světa?
Přihlášky cyklu stáží na podzim 2025 přijímáme do 18. května 2025.
Strukturovaný životopis a motivační dopis v češtině zašlete na adresu eu.brussels.staze@mzv.gov.cz. Pohovory online budou probíhat v průběhu května 2025. Věnujte, prosím, pozornost také všem instrukcím uvedeným níže.
Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu umožňuje stejně jako jiné zastupitelské úřady a MZV ČR stáže studentům se zájmem o evropskou agendu za níže uvedených podmínek.
Na Stálém zastoupení ČR při EU jsou možné stáže studentů vysokých škol, se kterými má MZV ČR uzavřenou dohodu o spolupráci. Nad rámec dohod se nevylučuje možnost stáží z řad zájemců oslovujících SZEU přímo.
Koho hledáme?
Studenty a studentky (občany a občanky ČR) českých i zahraničních vysokých škol s dobrou znalostí angličtiny, případně i dalších jazyků. Cílíme především, ale nikoliv výlučně na studenty vyšších ročníků mezinárodních vztahů, evropských nebo teritoriálních studií, zahraničně bezpečnostních oborů, práv, politologie a ekonomie.
Co Vás čeká?
Vaším úkolem bude podpora týmu českých diplomatů a diplomatek působících na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu, a to hlavně v rámci pracovních skupin Rady Evropské unie. Můžete se také účastnit konferencí think-tanků, pomáhat při organizaci diskusních panelů či připravovat podklady pro jednání s institucemi EU. Uvítáme Váš aktivní příspěvek do prosazování českých zájmů na půdě Evropské unie a účastnit se budete moct také řady akcí na poli veřejné a kulturní diplomacie.
Zapojíte se do týmových schůzek a diskuzí o důležitých evropských otázkách. Poznáte zblízka fungování unijních institucí a zejména procedury v rámci Rady EU. Během stáže budete mít možnost účastnit se vyjednávání na různých úrovních EU, což vám umožní získat cenné zkušenosti v oblasti evropské politiky a diplomacie.
Na jaké politiky a do kterých úseků hledáme stážisty?
Úsek komunikace – stanete se pravou rukou tiskových mluvčích Stálého zastoupení a budete se aktivně podílet na komunikaci českých pozic v institucích EU. Čeká vás příprava příspěvků na sociální sítě, účast na pracovních skupinách zaměřených na komunikaci evropských témat, tvorba podkladů pro mediální vystoupení ministrů a další zajímavé aktivity spojené s každodenním chodem komunikačního úseku.
Úsek Politický a bezpečnostní / úsek evropské bezpečnostní spolupráce – budete v samém centru dění a Vaším úkolem bude podpora týmu, který se podílí na směřování zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Vztahy EU se třetími zeměmi, lidskoprávní agenda, sankční politika, otázky evropské obrany a mnohé jiné – na tom všem se budete moci podílet a pomoci prosazovat zájmy České republiky.
Úsek Coreper I – budete se podílet na přípravě a organizaci zasedání tohoto klíčového orgánu Evropské unie. Vaší náplní bude koordinace a podpora při analýze a přípravě podkladových materiálů pro jednání a sledování vývoje legislativních a politických témat projednávaných v rámci Coreperu I.
Úsek konkurenceschopnosti a TTE – budete pravou rukou attaché pro vnitřní trh EU, průmysl, energetiku, digitalizaci, dopravu nebo hospodářskou soutěž. Budete se podílet na tvorbě a prosazování českých pozic v rámci unijních struktur. Budete se účastnit pracovních skupin v rámci Rady pro konkurenceschopnost a Rady TTE a budete připravovat podklady pro jednání na vysoké úrovni v rámci těchto agend.
Úsek zemědělství a životního prostředí – budete pravou rukou attaché pro zemědělství, potraviny, rybářství, veterinární věci, klima, životní prostředí nebo cirkulární hospodářství. Budete se podílet na tvorbě a prosazování českých pozic v rámci unijních struktur. Budete se účastnit pracovních skupin v rámci Rady pro zemědělství a rybářství (AGRIFISH) a Rady pro životní prostředí (ENVI) a budete připravovat podklady pro jednání v rámci těchto agend.
Úsek justice a vnitra - budete podporovat tým věnující se tématům jako je vnitřní bezpečnost, migrace nebo spravedlnost. Budete např. participovat na relevantních pracovních skupinách a nahlédnete do práce výboru Coreper II a ministrů vnitra a spravedlnosti během Rady JHA.
Úsek právní – budete mít možnost seznámit se s širokým spektrem unijního práva a jeho aplikací v praxi, především se zapojíte do poskytování právního poradenství napříč jednotlivými oblastmi unijních politik. Také se budete věnovat otázkám ochrany právního státu, právním aspektům vnějších vztahů Unie nebo interakce mezi unijním a mezinárodním právem a budete mít možnost monitorovat judikaturu Soudního dvora EU.
Úsek finanční a kohezní politiky - budete mít příležitost podílet se na vyjednávání všemi očekávaného víceletého finančního rámce 2028+, rozpočtu EU na rok 2026 nebo legislativy k politice soudržnosti. Zajímala by vás spíše problematika soukromého financování a moderních finančních služeb? I takovou zkušenost vám umíme zprostředkovat. Budete se moci účastnit vyjednávaní celé škály zajímavých legislativních návrhů v oblasti platebních a investičních služeb a dalších opatření v rámci unie úspor a investic.
Délka stáže
Standardní délka stáže je 40 hodin týdně po dobu 3-6 měsíců. Jsme otevření individuální domluvě na počtu hodin, začátku/konci i délce stáže s tím, že minimální délka stáže je 3 měsíce.
Stálé zastoupení ČR při EU pořádá ročně 2 cykly studijních stáží:
- jarní (leden - červenec) – přihlášky přijímáme v průběhu října;
- podzimní (září - prosinec) – přihlášky přijímáme v průběhu května.
Podmínky stáže
Znalost anglického jazyka nejméně na úrovni B2 (další jazyky, zejména francouzština výhodou), uživatelská znalost MS Office.
Studijní stáží se nezakládá pracovněprávní ani služební vztah. Stáž nezakládá nárok stážist(k)y na plat ani na sociální a zdravotní pojištění. Náklady spojené se stáží hradí stážist(k)a sám(a) z vlastních či jiných zdrojů (jako např. program Erasmus+).
Potřebná dokumentace
Je nutné zaslat motivační dopis v češtině a strukturovaný životopis na emailovou adresu eu.brussels.staze@mzv.gov.cz. Do textu emailu dále, prosím, písemně uveďte veškeré níže zmíněné informace:
- Univerzitu a obor, který studujete;
- Požadovanou délku stáže a termín, kdy můžete nastoupit;
- Informaci, zdali hodláte stáž financovat z programu Erasmus+;
- Preferenci úseku (případně úseků), ve kterém chcete stáž vykonávat.
Bez uvedení těchto informací v textu emailu nezaručujeme zprocesování přihlášky, která tímto může být z výběrového řízení kompletně vyřazena. Po odeslání přihlášky očekávejte v případě předvýběru pozvánku k pohovoru. V případě jeho úspěšného vykonání a následného potvrzení přijetí na stáž, budete povinni vyplnit dokument Žádost o studijní stáž na MZV ČR / ZÚ (https://mzv.gov.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/zamestnani/staze_mzv/index.html) a doložit veškeré dokumenty/přílohy v ní zmíněné.
Děkujeme za Váš zájem a budeme se těšit na obdržené přihlášky a budoucí spolupráci!