
Náměstek Miller k umělé inteligenci a posílení hlasu mládeže
15.05.2024 / 01:36 | Aktualizováno: 15.05.2024 / 01:44
Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Miller se včera a dnes zúčastnil formálního jednání Rady EU pro vzdělávání, mládež a sport v Bruselu. Rada přijala závěry a doporučení podporující mobility ve vzdělávání, aktivní a zdravý životní styl a usilující o inkluzivní společnosti pro mladé lidi. Tématem bylo i využití umělé inteligence ve vzdělávání a zapojení mládeže do tvorby politik.
Náměstek Miller zdůraznil význam inkluzivního přístupu ve společnosti a ocenil úspěch EU Youth Conference v Gentu, která ukázala, že mladí lidé jsou klíčovými partnery a nositeli změn při tvorbě politik. „Musíme se opřít o tento úspěch a ujistit mladé lidi, že jejich hlasy jsou nejen slyšet, ale jejich zkušenosti a názory jsou respektovány při politickém rozhodování,“ řekl náměstek Miller.
MŠMT vytvořilo za tímto účelem Panel mládeže, který bude poradním orgánem složeným výhradně ze zástupců mladých lidí ve věku 15–26 let a který umožní zapojení mládeže do tvorby strategií. Tati platforma má zaručit rozmanitost a inkluzi tak, aby měli mladí lidé z různých prostředí možnost spolurozhodovat o skutečnostech, které se jich bezprostředně týkají.
Náměstek Miller dále ve svém příspěvku o umělé inteligenci ve vzdělávání upozornil, že technologie AI může nabídnout nové možnosti, ale také přináší výzvy, které je třeba řešit. „Umělá inteligence je už dnes významným faktorem v mnoha sektorech a její význam bude narůstat,“ uvedl Miller a pokračoval: „Musíme zajistit, aby studenti byli na tuto realitu připraveni a zároveň abychom neztratili lidský rozměr ve výuce.“ Zdůraznil také, že pro úspěšnou integraci AI do vzdělávání je třeba vyškolit učitele, zlepšit technologickou infrastrukturu a řešit etické a právní otázky. „Pokud chceme, aby mladí lidé získali z AI maximum, musíme je naučit, jak s touto technologií pracovat bezpečně a zodpovědně,“ řekl, přičemž varoval před možným zneužitím AI, kdy by se některé zadlužené země EU i ve světě mohly brzy snažit nahrazovat učitele touto technologií kvůli úsporám.
V průběhu jednání Rady se náměstek ministra školství setkal s nizozemskou ministryní Conny Helder, se kterou projednal potřebu aktualizovat Světový antidopingový kodex tak, aby byla lépe nastavena antidopingová opatření ve všech olympijských sportech a vyzdvihnul nenahraditelnou roli dobrovolnictví, které mimo jiné významně přispívá k atraktivitě sportu na místní úrovni. Kromě toho vyjádřil náměstek Miller jménem České republiky podporu ukrajinskému ministru vzdělávání a vědy Lisovyi Oksenovi, který se zúčastnil začátku jednání.
Zdroj: MŠMT