عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malý lokální projekt asociace Joussour des Arts et de la Créativité v Maroku

Malý lokální projekt jehož realizátorem je marocká asociace „Joussour des Arts et de la Créativité“ s názvem „Espace Récreatif Culturel et Litteraire“ probíhal od podpisu smlouvy dne 3. 3. 2023 do předání daru dne 4. 11. 2023 a návštěvy budoucího umístění daru v pevnosti Kasbach v Tetouanu dne 8. 11. 2023.

Cílem projektu je zprostředkovat přístup k informacím a následnému vzdělávání marockých žen a mládeže v těžkých životních situacích, kteří se z různých důvodů nemohou v Tetouanu a jeho okolí vzdělávat. Prostřednictvím počítačové a audio-vizuální techniky zakoupené z prostředků české rozvojové pomoci dostávají jedinečnou možnost najít klidné místo, kde chybějící znalosti doplnit pod vedením odborného týmu. Zejména ženám ze severu Maroka dává toto místo příležitost najít motivaci k legální obživě, která často bývá nahrazována činností spadající do šedé ekonomiky, zejména pašování spotřebního zboží nebo drog. 

Z české rozvojové pomoci jednorázově nakoupena počítačová a audio-vizuální technika v podobě přenosných počítačů, tiskáren, kopírky, videoprojektoru, promítacího plátna, televize a softwaru. Vybavení je nyní dočasně umístěno v sídle asociace v centru Rabatu. Do provizorního prostoru kulturního a literárního centra asociace mají přístup ženy a mladiství z nízkopříjmových čtvrtí hlavního města, kteří budou techniku dočasně využívat v Rabatu.

V roce 2024 se vybavení přesune do nově vznikajícího prostoru v historické pevnosti Kasbach v Tetouanu, která je od roku 2019 citlivě rekonstruována správou regionu Tetouan, Ministerstvem vnitra Maroka, Fondem Hassan II pro ekonomický a sociální rozvoj a Agenturou na podporu a rozvoj marockého severu.

Sledujte Česko rovněž na platformě X.

J. E. velvyslanec Ladislav Šeřík s Cherifou Lalla Fatim Zohra, prezidentkou Joussouru

J. E. velvyslanec Ladislav Šeřík s Cherifou Lalla Fatim Zohra, prezidentkou Joussouru

předávání darů

předávání darů

budoucí rekreační, kulturní a literární prostor v Tetouanu

budoucí rekreační, kulturní a literární prostor v Tetouanu

Tetouanská kasba v rekonstrukci

Tetouanská kasba v rekonstrukci