عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Marocký ministr zahraničních věcí Násir Búrita na historické návštěvě Prahy

Marocký ministr zahraničních věcí pan Násir Búrita uskutečnil dne 26. října 2023 historickou návštěvu Prahy. Poslední podobná schůzka se konala v roce 2015. S ministrem zahraničních věcí ČR panem Janem Lipavským podpsal společné prohlášení, které je dalším krokem k prohloubení vzájemných politických, ekonomických a kulturních vztahů.

Společné prohlášení se týká rozvoje v oblastech obranného průmyslu, zdravotnictví a farmacie, vodního hospodářství, automobilového průmyslu, digitalizace, cestovního ruchu, těžebního průmyslu, obnovitelných zdrojů energie, zemědělství a potravinářského průmyslu.

Ministři zahraničí dále jednali o globální bezpečnostní situaci a o spolupráci mezi EU a Marokem. Ministr Jan Lipavský ocenil prohlubující se vztahy v těchto oblastech a klíčovou roli Maroka v boji proti ilegální migraci a terorismu.

Česko bylo jednou z prvních evropských zemí, která okamžitě reagovala na tragické zemětřesení v Maroku v září 2023 a uvolnila 5 milionů korun v rámci humanitární pomoci postiženým horským regionům v okolí Marrákeše.

Marocký ministr pan Násir Búrita dále podepsal s místopředsedou vlády a ministrem zdravotnictví panem Vlastimilem Válkem Memorandum o porozumění v oblasti zdravotnictví a s náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR panem Edvardem Kožušníkem Memorandum o porozumění v oblasti důlnictví a geologie.

Ministři zahraničních věcí ČR a Maroka v Praze

Ministři zahraničních věcí ČR a Maroka v Praze

 


Ministr zahraničních věcí Maroka a náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR

Ministr zahraničních věcí Maroka a náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR