عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Marocká ekonomika v boji proti COVID-19

V  souvislosti se světovou zdravotnickou krizí a přijímání ochranných opatření po celém světě ani Maroko nezůstalo pozadu a téměř zcela uzavřelo svůj vzdušný a námořní prostor pro osobní přepravu.

Dobrou zprávou pro všechny české exportéry je, že i když v současné době nebudou moci navštívit osobně své marocké partnery a popít s nimi mátový čaj, tak v dovozu zboží se prakticky nic nemění. Maroko nechalo v plném provozu své mezinárodní přístavy (Tanger Med, Casablanca, Agadir a další) a cesta pro přepravu zboží je tak volná. Určitá omezení souvisejí pouze s novými sanitárními nařízeními v rámci ochrany před COVID-19. Týká se to to především zvýšené kontroly pracovníku lodí, řidičů a dalšího pracovního personálu.

 

Bankovní sektor a podpora ze strany státu

Bankovní instituce spustily řadu ochranný opatření, která jdou ruku v ruce s národní kampaní za účelem snížení ekonomického tlaku na obyvatele a firmy způsobené pandemií koronaviru.

Bank Al-Magrhib (marocká národní banka) posílila svůj program na podporu malých a středních podniků. Národní banka uvedla, že hodlá v co nejkratší době vyčlenit na podporu drobného podnikání částku dosahující 230 milionů EUR.

Jedna z největších marockých bank BMCE obdržela licenci od Dubai International Financial Centre, od které si slibuje silnější postavení BMCE v rámci regionu MENA a usnadní bance alokovat 183 milionu EUR na investice v rámci Maroka v prvním roce (2020) a finanční objem určený na investiční plány by se měl každý rok zvyšovat až do roku 2023.

Centrální pomoc zemědělcům

Tento sektor představuje pro marockou ekonomiku dlouhodobě achillovou patu. Na celkovém HDP se sice podílí pouhými 14%, ale dlouhodobě zaměstnává okolo 50% aktivní populace. Již minulý rok došlo v tomto oboru ke ztrátě 85 tisíc pracovních míst. Reakce vlády ještě před vypuknutím světové pandemie bylo vyhlášení nového programu „Green Generation 2030“, který měl navazovat na dřívější vládní strategii „Green Morocco“. Cílem „Green Generation“ je zaměřit se na pracovníky v zemědělském sektoru a poskytnout jim řadu výhod, půjček a pomoci menším zemědělcům dosáhnout na trhy za hranicemi jejich okresů. S nástupem současné zdravotnické krize se do popředí dostává otázka efektivní zásobování vlastního trhu. Maroko je mimo jiné velkým exportérem zemědělský produktů do EU. Právě zemědělství představuje čtvrtinu marockého exportu

V současné době však zemědělský sektor řeší udržitelnost pro vnitřní trh. Za tímto účelem došlo k setkání v rámci COMADER (Moroccan Confederation of Agriculture and Development), které přijalo opatření pro efektivní zásobování země. Na úrovni ministerstva zemědělství byla přijatá opatření pro fixaci cen osiva cca 5 Kč/Kg. Dále ministerstvo zemědělství hodlá pomoci s rozvozem osiva do uzavřených municipalit (v současné době je až do 20.4.2020 pozastavena vnitrostátní doprava mezi regiony). Centrální distribuce začala v pátek 27.3.2020 a bude se soustředit na regionu trpících největším nedostatkem dešťových srážek.

Plošná podpora pro občany a pomoc podnikům

Především pro nízkopříjmové zaměstnance, byla stanovena vládní podpora. Zaměstnanci zaregistrování v tzv. Národním fondu sociální zabezpečení (CNSS) mají nárok na 200 USD měsíčně, která mají pokrýt jejich výpadky z důvodu zavření některých provozů. V Maroku však pracuje řada zaměstnanců bez pojištění, ale i ti by měli být schopni dosáhnout na příspěvky a to od Národního zdravotnického asistenčního programu (RAMED) ve výši 80 USD až 120 USD podle počtu členů rodiny.

Vláda v čele s ministerstvem financí připravila speciální balíček „Daman Oxygene“, který cíli na pomoc především malým a středním podnikům do výše ročního obratu 2 milionů USD, které marocká vláda považuje za nejzranitelnější část svého ekonomického soukolí. Umožní to menším podnikům snadnější přístup k úvěrům a lepším podmínkám s jejich následným splácením, včetně možnosti posunutí splátek.

Marocké podniky s ročním obratem nad 2 miliony USD mohou požádat o posunutí platby daní a tím získat potřebný čas ke stabilizaci.

Založení speciálního fondu v boji proti COVID-19

Speciální fond (Special Fund for the Management and Response to COVID-19) byl založen z pokynu krále Mohameda VI. již 15. března. Cílem fondu bylo vybrat počáteční fázi vybrat 1 mld. USD. V současné době již disponuje částkou okolo 2,5 mld. USD. Mezi přispěvatele do fondu patří i řada komerčních bank, samotný marocký král, těžařský marocký gigant OCP nebo další významné podniky či osobnosti Maroka. Největším donorem je pak Evropská Unie, která do fondu přislíbila 450 milionů EUR. První částku 150 mil. EUR poskytne EU okamžitě a dalších 300 mil. EUR v pozdějších platbách.

Poptávka po zdravotnickém materiálu

Podobně jako většina států světa Maroko v současné době poptává zdravotnický materiál vhodný pro boj s koronavirovou nákazou. V mediích proběhly zprávy, že Maroko disponuje okolo 12 milionů roušek, bez uvedení jejich typu a funkčnosti. O dalším vybavení se veřejné zdroje přímo nezmiňují.

Marocké úřady zaujaly články, ve kterých se píše o propojení českého průmyslu při výrobě ochranných pomůcek, respirátorů, roušek a plicních ventilátorů. Řada iniciativ, která byla spuštěna v České republice neunikla pozornosti marockým partnerům a lze očekávat zvýšenou poptávku po těchto produktech případně výrobního know-how.

 

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rabatu