عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

První etapa největšího solárního komplexu na světě, Núr 1 v marockém Ouarzazate, dokončena. Království pokračuje v ambiciózním rozvoji národní energetické soběstačnosti

Za přítomnosti marockého krále byla dne 4. února 2016 slavnostně otevřena první část rozlehlého solárního komplexu ležícího 20 km od města Ouarzazate (ar. al-Warzazát) na jihovýchodě země (cca 525 km od Rabatu). Ceremoniálu se zúčastnila marocká vláda, vybraní velvyslanci (včetně ČR), španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo či francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royal, která zmíněný projekt označila za „velkou naději pro všechny země s pouštním terénem a permanentním slunečním svitem“.
 

Práce na výstavbě areálu byly zahájeny v květnu 2013 a po jeho dokončení v roce 2018 by se mělo jednat o jednu z největších, ne-li vůbec největší solární elektrárnu na světě. (Pozn.: Núr 1 není jedinou solární stanicí vybudovanou v tzv. aridních oblastech vyznačujících se vyprahlou půdou, odborné kruhy v této souvislosti zmiňují např. Solar One v americkém státě Nevada či Andasol na jihu Španělska.)    

Dokončení první etapy projektu, jejímž výsledkem je funkční stanice Núr 1 (česky Světlo 1) s výrobní kapacitou 160 MW, představuje zhmotnění ambiciózního marockého programu v obnovitelné energii. Maroko dosud až 94% veškeré národní spotřeby energie do země dováželo; cílem je pokrytí 42% veškerých potřeb v rámci národní energetické soběstačnosti do roku 2020, kdy by pět solárních komplexů díky celkové investici 9 miliard USD mělo vyrobit 2 000 MW. Druhou metou je pak pokoření hranice 57% národní energetické soběstačnosti v horizontu 2030 díky 5 000 MW.  

Stanice Núr 1 se rozkládá na celkové ploše 450 ha, tvoří ji 500 000 solárních panelů. Její realizace přinesla práci 1 800 lidem. Investice do projektu dosáhla 600 milionů EUR, projekt byl financován formou 3P (public-private-partnership) včetně zapojení Banque Africaine de développement či marockého Masen (Marocká národní agentura pro rozvoj solární energetiky). Významným přispěvatelem bylo i Německo částkou 115 milionů EUR a Evropská investiční banka částkou 100 milionů EUR. Klíčovým hráčem však je saúdské konsorcium Acwa Power, které se již (dle zákulisních informací) připravuje na budování stanic Núr 2 a Núr 3, přestože tendr ještě není oficiálně uzavřen a dosud se do něj přihlásilo více než 20 zahraničních energetických gigantů.

Další stanice Núr 2 a Núr 3 by měly být spuštěny do konce roku 2017, Núr 4 do konce roku 2018; poté bude celý solární komplex v lokalitě Ouarzazat schopen vyrobit 580 MW, čímž pokryje dodávky elektřiny pro 1 milion marockých domácností (v rámci celkové populace království dosahující téměř 35 milionů obyvatel). Přesah tohoto marockého plánu by neměl být pouze národního, nicméně i afrického charakteru, jelikož na „černém kontinentu“ dnes žije 600 milionů lidí bez stálého přístupu k elektřině. Dosud největším solárním parkem na výrobu elektrické energie v rámci afrického kontinentu je komplex poblíž městě Tarfaya na jihozápadě Maroka (cca 1 070 km od Rabatu, při pohledu na mapu leží „naproti“ Kanárským ostrovům). 

 

Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu