عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Stocksnap
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Povinná registrace zahraničních vývozců některých potravin do Maroka

Od 1. ledna 2024 marocký úřad pro potravinovou bezpečnost ONSSA se sídlem v Rabatu spustí povinnou registraci zahraničních společností vyvážejících do Maroka některé potraviny.

Registrační portál naleznete na webových stránkách úřadu ONSSA (klikněte prosím zde).

Od 1. ledna 2024 marocký úřad pro potravinovou bezpečnost ONSSA se sídlem v Rabatu (Office National de Sécurité Sanitaire des Produits Alimentaires) spustí povinnou registraci zahraničních společností vyvážejících do Maroka:

  • masové výrobky
  • rybí výrobky
  • mléčné výrobky
  • šťávy a nektary z ovoce
  • zeleninové konzervy

Jedná se o 5 kategorií výrobků bez bližší specifikace uvedených v rozhodnutí Ministerstva zemědělství Maroka č. 466-23 du 29 rejeb 1444 z 20. 2. 2023.

Na webových stránkách úřadu ONSSA prozatím registrační portál spuštěn nebyl. Pokud by ale byla registrace opravdu prováděna, její schválení úřadem ONSSA může trvat až 60 dnů (od zadání údajů po přidělení registračního čísla, kterým mohou, ale nemusí, být opatřeny etikety dovážených výrobků). Registrační číslo v sobě zahrne kategorii dováženého výrobku a číselný kód exportní země. Platnost registrace je 5 let. Systém registrace by měl být podobný, ale zcela oddělený od již fungujícího marockého registračního portálu SIPS (Système d´Information Sanitaire et Phytosanitaire) pro domácí výrobce potravinových výrobků spravovaného úřadem ONSSA.

Národní úřady pro kontrolu a bezpečnost potravin buď úřadu ONSSA seznam vývozních firem dodají a marocká strana je automaticky zanese do registračního systému nebo firmy provedou registraci individuálně na prozatím nefungujícím online portálu. Povinnost registrace mají zahraniční výrobní nebo zpracovatelské společnosti, nikoliv sklady nebo společnosti zprostředkovávající obchod. Dokumenty nutné k registraci by měly být přímo dostupné na online platformě v angličtině, francouzštině a arabštině.

ČR byla prozatím marockou stranou ujištěna o plynulém zajištění obchodu mezi zeměmi a o flexibilním přístupu k registraci firem z marocké strany. České vývozní firmy výše uvedených produktů se nicméně mohou s požadavkem registrace setkat. Doporučujeme proto záležitost prodiskutovat s marockým obchodním partnerem a v případě nejasností se obrátit na email: contact@onssa.gov.ma nebo na Velvyslanectví ČR v Rabatu.