
Marocký mlékárenský sektor otevřen českým mléčným výrobkům
19.12.2023 / 15:44 | Aktualizováno: 21.12.2023 / 10:13
Marocký úřad pro potravinovou bezpečnost ONSSA (Office National de Sécurité Sanitaire des Produits Alimentaires) se sídlem v Rabatu schválil v listopadu 2023 veterinární osvědčení pro vývoz mléka a mléčných výrobků z České republiky do Maroka.
V Maroku patří zemědělství ke klíčovému průmyslovému sektoru tvořícímu 13 % marockého HDP a zaměstnávajícímu zhruba 70 % venkovského obyvatelstva. Mlékárenský průmysl je jeho nedílnou součástí. Podle údajů Ministerstva zemědělství Maroka dosáhne produkce mléka 2,8 miliardy litrů v roce 2023, což představuje nárůst o 3,7 % oproti roku 2022. Tento růst je způsoben pokračujícím zlepšováním produktivity stád, zvyšováním počtu dojnic a investicemi do odvětví zpracování mléka. Přesto se odvětví potýká s řadou výzev včetně konkurence lokálních výrobků a výrobků z dovozu, potřeby zlepšit kvalitu výrobků a nutnost snížit výrobní náklady. Návrhy na zlepšení zahrnuje v roce 2008 marockým králem schválený vládní « Zelený plán » obnovy zemědělství.
Marocká vláda zavedla řadu dotací např. na nákup dojnic (cca 6 tis. MAD na dovezenou dojnici), na krmivo pro dojnice (cca 2 tis. MAD na tunu krmiva), na zemědělské náklady (hnojiva, pesticidy a osiva). V roce 2023 vyčlenila marocká vláda na dotace pro mlékárenský sektor rozpočet ve výši 1,5 miliardy MAD. Tento rozpočet je určen právě na podporu produkce mléka a zajištění potravinové bezpečnosti země.
Spotřeba mléčných výrobků v Maroku se v roce 2023 zvýšila na 110 litrů na obyvatele za rok, což představuje 5 % nárůst oproti roku 2022. Stále rostoucí objem spotřeby však zůstává pod světovým průměrem spotřeby cca 120 litrů mléka na obyvatele.
Nejvíce se v Maroku konzumují mléčné výrobky z čerstvého mléka, sušeného mléka, sýry a jogurty. Zvyšuje se poptávka po zpracovaných mléčných výrobcích, jako jsou dezertní krémy, zmrzliny a ochucené jogurty.
Velkými obchodními hráči na trhu s mlékem je společnost Centrale Laitière du Maroc s cca 42% podílem na trhu a společnost Danone Maroc s 26 %. Společnost Centrale Laitière du Maroc nedávno otevřela nový závod na výrobu sušeného mléka v Agadiru. Společnost Danone Maroc rovněž investovala do výroby sušeného mléka, včetně nového závodu v Marrákeši. Obě společnosti pokračují v expanzi na trhu zpracovaných mléčných výrobků.
Marocký úřad pro potravinovou bezpečnost ONSSA (Office National de Sécurité Sanitaire des Produits Alimentaires) se sídlem v Rabatu schválil v listopadu 2023 veterinární osvědčení pro vývoz mléka a mléčných výrobků z České republiky do Maroka, který byl uveřejněn na webových stránkách ONSSA :
Vývozu českých mléčných výrobků do Maroka by tak administrativně nemělo nic bránit, i když v plánu je ještě cesta marockých úředníků do českých mlékáren k inspekci provozu v roce 2024 v rámci připravovaného PROPED a avizovaná povinná registrace zahraničních vývozců potravin do Maroka s platností od 1. ledna 2024. Marocký mlékárenský trh přesto pro české exportéry skýtá řadu exportních příležitostí, které budou závislé na ceně, kvalitě a chuti výrobků.
V případě problémů při vývozu českých mléčných výrobků do Maroka je Velvyslanectví ČR v Rabatu společně s českými partnery připraveno českým výrobním společnostem poskytnout nezbytnou podporu.