
K marockému turistickému ruchu: během 1. pol. 2016 přicestovalo do země 4,2 milionu turistů. Jedná se o meziroční pokles ve výši 2,6%
31.08.2016 / 11:48 | Aktualizováno: 31.08.2016 / 11:58
Během 1. pol. 2016 Maroko navštívilo celkem 4,2 milionu turistů. Dle údajů průběžně monitorovaných marockou l´Observatoire du tourisme marocain (Národní turistická kancelář) sledované období současně zaznamenalo snížení ve výši 5,6% ve vztahu k zahraničním turistům, naopak Maročané trvale žijící v zahraničí se do země svého původu vraceli více: jedná se 1,7% zvýšení.
Největší podíl ve skupině zahraničních návštěvníků si udrželi Britové (navzdory úbytku ve výši 8%) následovaní Němci (-7%), Francouzi (-5%) a Italy (-5%). Nejvyhledávanějšími destinacemi nadále zůstávají Marrákeš a Agadir, které představují 59% všech noclehů v rámci vícedenních pobytů od ledna do června 2016. I ony však zaznamenaly pokles ve výši 3%, resp. 5%. Totéž se týká měst Casablanca a Tanger: snížení počtu noclehů o 2%, resp. 5%. O poznání významněji (-20%) se pak propadl počet turisty strávených nocí ve Fez/u (pozn. zápis na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO). Zcela opačný, trvale vzestupný trend v tomto ohledu zaznamenává Rabat.
Příjmy marockého turistického ruchu dosáhly v 1. pol. 2016 celkem 26 mld MAD (v přepočtu 65 mld CZK), což zároveň představuje pokles o 3,4% oproti stejnému období za rok 2015. Maročtí hoteliéři pak ve svých ubytovacích zařízeních přivítali celkem 2 598 394 domácích návštěvníků, tj. turistů marockého původu. Počet noclehů v rámci meziročního srovnání u nerezidentní zahraniční klientely v celkovém objemu klesl o 6,9%, v případě Maročanů ubytovaných v hotelech na marockém území se jedná o úbytek ve výši 3,7%.
Výše uvedená souhrnná čísla jsou pro marockou Národní turistickou kancelář (ekvivalent CzechTourism) i jednotlivé zdejší cestovní kanceláře mírným zklamáním, zejména s ohledem na rostoucí počet leteckých spojů s Evropou, které nikdy nebylo početné jako nyní. V současnosti je Maroko spojeno s celkem 300 evropskými letišti, z toho samotná Marrákeš (Marrakech Menara Airport) se 75 z nich. Z Casablanky (Mohammed V. Aiport) lze nyní létat do 58 destinací v Evropě, z Agadiru do 49.
Na čtvrtém místě pak figuruje Tanger s 28 lety stejným směrem, následuje Fez s 22 evropskými destinacemi. Z turisty hojně navštěvovaných rezortů v destinaci Oujda v blízkosti marocko-alžírských hranice se létá do 18 metropolí v Evropě.
Letiště v hlavním městě Rabatu (Rabat Salé Airport) lze využít pro cestu do 15 evropských destinací, z toho 3 na pařížská letiště. Následuje Nador (východní provincie poblíž hranic s Alžírskem) se 14 spojeními do Evropy. Na pomyslné poslední příčce figuruje jihomarocký Ouarzazate (pozn. zde se mj. nachází plánovaný největší solární komplex na světě, jehož první část Núr 1 – česky Světlo – byla slavnostně inaugurována marockým králem Mohamed/em VI. v únoru 2016), odkud je možno letecky cestovat do Paříže, Londýna, Brém a Barcelony. Ze západosaharských měst Dakhla a Laayoune lze pak letět do Milána, na Maltu či do Madridu.
Celkově Evropa představuje hlavní leteckou destinaci marockých cestovatelů, kam směřuje 69,34% jejich cest. Během 1. pol. 2016 do evropských měst využilo stávajícího leteckého spojení 5 747 911 osob (z celkem 8 289 475 Maročanů, kteří pro svou cestu do zahraničí za téže období zvolili letadlo).
Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu