České firmy mezi 58 mezinárodními vystavovateli největšího marockého zemědělského a potravinářského veletrhu SIAM
04.05.2015 / 15:58 | Aktualizováno: 06.01.2016 / 12:28
Jubilejní 10. ročník největšího zemědělského a potravinářského veletrhu SIAM v Marockém království se uskutečnil ve dnech 28. 4. – 3. 5. SIAM nesl podtitul „Výrobní systémy v potravinářském průmyslu“; celková výstavní plocha veletrhu činila 170 000 m2 a počet všech vystavovatelů dosáhl 1 200 (z toho 300 zahraničních – zastoupeny byly africké, evropské, asijské, latinskoamerické, blízkovýchodní a společnosti zemí Zálivu). Z hlediska velikosti představovaly největší prezentace stánky německých, francouzských a španělských firem; nechyběl stánek věnovaný Palestině (postavený Maročany, poprvé již loni) či zcela nově Indonésie. Slavnostního zahájení se zúčastnili členové královské rodiny, kvůli oficiální návštěvě Saúdské Arábie nebyl zahajovací ceremonii osobně přítomen král Mohamed VI. Zastoupil jej následník trůnu, princ Moulay Hassan, a králův bratr Moulay Rashid. Za čestného hosta bylo vybráno Pobřeží slonoviny.
ČR byla na veletrhu zastoupena po třetí a účast jejích společností byla v letošním roce rozhodně nejviditelnější a to jak počtem firem, velikostí plochy vlastního stánku (35m2), tak i vystavenými zemědělskými stroji. Konkrétně se jednalo o společnosti Corn & Grain, Hamé a N.O.P.O.Z.M. Slatiňany. Posledně jmenovaná společně se svou marockou sesterskou společností „Bohudík“ disponovala i výstavním prostorem na centrální ploše, kam umístila jednotlivé stroje (traktory Zetor, sazeče česneku aj.). Právě traktory Zetor a další zemědělské stroje vzbudily z české nabídky u návštěvníků veletrhu největší zájem. Řada dotazů se týkala i možnosti zakoupení vystavených ovocných marmelád od společnosti Hamé.
V rámci samotného veletrhu paralelně proběhlo také několik konferencí a kulatých expertních stolů – zázemím pro konání odborných diskusí tvořilo pět sálů o celkové kapacitě 500 míst k sezení a největší sál s 1 200 místy.
Hostitelská země Maroko prezentovala pěstování zeleniny, kultivaci zemědělských ploch, masný průmysl, mořské plody a rybolov, cereálie, koření, mléčné výrobky, kávu, kakao, sladkosti, arganový olej a jeho použití v kosmetickém i potravinářském průmyslu; dále zemědělské stroje, nákladní vozidla, hnojiva, rostliny, stromy a květiny včetně výstavy živých zvířat. Výrobní artikly téhož charakteru představila i naprostá většina zahraničních účastníků.
Veletrh SIAM představuje jeden z výstupů zemědělské politiky královského paláce, který v roce 2008 vyhlásil plán nazvaný „Zelené Maroko“, jehož cílem je mj. podpora domácích zemědělců a výrobců techniky.