
Abnormální marocké sucho a jeho první důsledky: extrémní pokles marocké sklizně obilnin v rámci meziročního srovnání o 70%
30.05.2016 / 12:26 | Aktualizováno: 30.05.2016 / 12:30
Marocké Ministerstvo zemědělství dle aktualizovaného odhadu pro zemědělský rok 2015/16 (říjen až září) potvrdilo svá předchozí očekávání v podobě nepříliš optimistické předpovědi týkající se významného poklesu úrody obilnin o nejméně 3,4 mil. tun, což představuje 70% pokles oproti celkové úrodě agrárního roku 2014/15 a tehdejším celkovým výnosům ve výši 11,5 mil. tun.
Hlavním příčinou zmíněného jevu je extrémní sucho zejména na podzim 2015 (srovnatelné s krizovými roky 1995 a 2007); od října 2015 do začátku února 2016 na marockém území téměř vůbec nepršelo. Dle údajů zveřejněných marockým Ministerstvem zemědělství na území severoafrického království spadlo pouhých 43% obvyklých srážek; jedná se o nejhorší situaci za posledních 30 let, přičemž teplota se držela o 2 až 3 stupně Celsia nad průměrem. Dopad zmíněných meteorologických jevů odnáší nejhůře právě obilniny, které spotřebují velké množství vody. V případě Maroka je až 85% všech pěstovaných obilnin zcela závislých na dešti, pro mnohé (zejména drobné) zemědělce jsou jiné formy zavlažování velmi často finančně nedostupné.
Rezort marockého ministra zemědělství Aziz/e Akkhanouch/e zároveň odhaduje, že nadcházející sklizeň, která začne v srpnu 2016, přinese 1,9 mil. tun pšenice pro výrobu hladké mouky; dále 870 tisíc tun tvrdé pšenice a zhruba 630 tisíc tun ječmene. V celkovém souhrnu zmíněných zemědělských plodin se jedná o cca třetinový pokles v rámci meziročního srovnání s předcházejícím agrárním rokem. Dopad neúrody je závažný mj. díky skutečnosti, že tvrdá pšenice a ječmen jsou často užívány jako krmná směs pro zemědělská zvířata, což přináší další komplikaci v podobě snížení produkce mléka.
Od února 2016 v zemi již několikrát silně pršelo (pozn. některé oblasti zasáhly přívalové srážky), pokles srážek však v rámci meziročního srovnání dosahuje 40 až 60%. Nicméně zde existuje mírný optimismus: zkáze se vyhnuly plodiny, které vykazují vyšší míru odolnosti vůči neobvykle vysokým teplotám, než na jaké jsou zvyklé. Zachráněna by dle odhadu měla být úroda ovoce a zeleniny; ovocnáři dokonce očekávají navýšení výnosů o 15%; celkem 7% nárůst pak mají dle agrárních propočtů marockých expertů vykázat citrusy a 24% nárůst je očekáván u oliv (souhrnně zelených i černých).
Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu