عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Rabatu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce ke státnímu svátku Den vzniku samostatného československého státu

Dne 17. října 2023 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Rabatu recepci ke státnímu svátku Den vzniku samostatného československého státu. 

Čestným hostem oslavy státního svátku byl ministr dopravy a logistiky Muhammad Abdaldžalíl, jenž vystoupil s projevem, ve kterém ocenil tradičně přátelské vztahy mezi Českou republikou a Marokem. Dále se oslavy zúčastnili představitelé marockých ministerstev, generálního štábu marocké armády a pochopitelně velvyslanci zastupitelských úřadů akreditovaní v Maroku, honorární konzulové České republiky a další hosté.

Po vyslechnutí státní hymny Marockého království a České republiky se velvyslanec Ladislav Škeřík zaměřil ve svém projevu na historii, současnost a perspektivy vzájemných vztahů, především pak na ekonomickou spolupráci a význam Maroka pro ČR na africkém kontinentě. Připomenul také nedávné zemětřesení, jež zemi postihlo a připravenost České republiky pomoci překonávat jeho následky. V druhé části projevu velvyslanec Škeřík pohovořil o nebezpečí ruského imperialismu pro střední a východní Evropu manifestované nynější ruskou agresí proti Ukrajině a jasnou pozici České republiky vis-à-vis tomuto narušení ukrajinské suverenity a teritoriální integrity v kontextu naší zkušenosti z r. 1968. V této souvislosti připomenul i letos zesnulého spisovatele Milana Kunderu, jehož dílo je v Maroku dobře známo.

Součástí recepce byla i výstava o významných ženách české historie a přítomnosti společně s doprovodnou brožurou a možností shlédnout výstavu i online prostřednictvím QR kódu. Souběžně byla promítána prezentace aktivit ZÚ Rabat v rozvojové a humanitární oblasti s důrazem na nedávné zemětřesení v oblasti Vysokého Atlasu.

Na recepci se prezentovaly i tři české firmy. Škoda Auto prostřednictvím společnosti Centrale Automobile Cherifienne, která připravila reprezentační stánek Škody a vystavila nejprodávanější modely v Maroku Kodiaq a Octavia. Dále se představily společnosti Sans Souci Lighting a Semix Pluso.

přílohy

Den vzniku samostatného československého státu 2023 214 KB JPG (Obrázek / Fotka) 23.10.2023