Příklady významných rozvojových projektů v minulosti
Kosovo patřilo do roku 2018 mezi tzv. projektové priority české zahraniční rozvojové spolupráce. Hlavní důraz z hlediska rozvojové pomoci byl a je kladen na podporu znevýhodněných a zranitelných skupin obyvatelstva a podporu vzdělávání. Mezi zajímavé projekty české rozvojové pomoci, které byly v minulosti v Kosovu realizovány, lze zařadit:
2017 - 2018
Český projekt v Badovci - ČOV
Projekt v hodnotě cca 700 tis. EUR byl financován Českou rozvojovou agenturou z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce. Cílem projektu bylo zajistit čištění odpadních vod z obce Mramor a dalších přilehlých osad, které byly dosud vypouštěny do přítoku jezera. Čištění odpadních vod výrazně zlepší kvalitu vody v jezeře Badovac, které slouží jako zdroj pitné vody pro Prištinu a Gračanicu.
2016
Český rozvojový projekt na začleňování menšin
Tento projekt i předchozí projekty tohoto druhu byly zaměřeny na integraci dětí, kosovských menšin, do kosovské společnosti prostřednictvím center inkluze, zejména Romů, Aškalů a Egypťanů, jejichž děti by měly být integrovány.
V těchto vzdělávacích centrech se specializovaní učitelé věnovali potřebám dětí, aby měli příležitost sledovat běžné tempo na základních školách a integrovat se do standardních procesů rozvoje učení. Mediátoři, kteří byli součástí projektu, navštívili postižené rodiny a pomohli jim vybudovat klima přispívající k nezbytnému rozvoji jejich dětí.
2015
Česká expertka školila kosovské pracovníky centra pro děti s postižením
Během projektů v České republice proběhlo mnoho školení. Lekce byly zaměřeny na profesionální a správní dovednosti:
1. Podpora rodin a plánování s rodinami dětí s postižením v podmínkách ambulantního, tedy docházkového centra.
2. Rozdíly mezi stimulací dítěte s orgánovým a centrálním postižením.
3. Pomůcky, metodiky a postupy pro podporu, stimulaci a učení dětí s postižením od 0 do 6 let.
4. Řízení a osvěta, propagace.
2014
Česká rozvojová pomoc zlepšila celkovou situaci kosovské nevidomé komunity
Prostřednictvím řady realizovaných projektů bylo v Centru pro vzdělávání a výcvik nevidomých „Xheladin Deda“ ve městě Peja schopno zlepšit vzdělávací systém, vytvořit lepší podmínky pro jeho studenty, aby byli úspěšní na trhu práce, podporovat rodiny nevidomých studentů a zlepšit situaci kosovské nevidomé komunity . Také díky učitelům, a českým zkušenostem se mnoho nevidomých dětí stalo v Kosovu známými hudebníky.
2009 - 2010
Česká medicína a rozvojová spolupráce pomohla budovat kapacity kosovského zdravotnictví
Česká republika financovala několik projektů v oblasti kosovského zdravotnictvi. Jeden z nejúspěšnějších projektů byl v letech 2009 a 2010 na Univerzitním nemocnici. Pohotovostní jednotka bylo přestavěno ve spolupráci s pražskou nemocnicí Královské Vinohrady a Českou rozvojovou agenturou.