česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veletrh Agrokos - příležitosti pro české firmy v zemědělském sektoru Kosova

Ve dnech 20. - 22. října 2016 se v Prištině konal 16. ročník mezinárodního veletrhu Agrokos.  Na veletrhu se představilo 135 firem převážně z Kosova a okolních států regionu západního Balkánu, Turecka a České republiky. Jedním z úspěšných vystavovatelů byla i česká firma TECO, a.s. s produkcí řídících systémů pro živočišnou a rostlinnou výrobu. Součástí veletrhu byla také výstava zaměřená na zdravotnictví a lázeňství pod názvem Medikos, které se zúčastnilo 13 firem.
 

Veletrh zahájil náměstek kosovského ministra zemědělství Kurtan Kajtasi a náměstek ministra zdravotnictví  Izet Sadiku. Letošní veletrh přilákal více jak 8600 návštěvníků, převážně z řad odborníků v sektorech zemědělství, potravinářství a zdravotnictví (62 %) i laických diváků. Na veletrhu se prezentovaly firmy především se svou zemědělskou, ovocnářskou a zelinářskou produkci, dále firmy dodávající technické a technologické vybavení pro agro-produkci, hnojiva a krmiva. V letošním roce se na veletrhu objevily také menší farmy představující bio-potraviny. Dále zde bylo zastoupeno několik firem s ukázkou procesů v potravinářském sektoru – na balení, značení, plnění, zpracování, transport, chlazení a kontrolu kvality potravin.

V posledních letech dochází v Kosovu k postupnému obratu ve vztahu k práci a podnikání v zemědělství a stále více mladých lidí se orientuje na Agro-business, zvláště pak v rodinných farmách. Vláda Kosova i zahraniční donoři chystají v roce 2017 výrazně navýšit své subvence do zemědělství a potravinářství. Bude se jednat zejména o podporu zahradnictví, používání kvalitní sadby/semen, stavby skleníků, zpracování zemědělské produkce a zavádění moderních potravinářských technologií (zejména balící linky). To vytváří další exportní a investiční příležitosti v Kosovu pro uplatnění agrárních technologií a produktů z České republiky.

Jedním z úspěšných vystavovatelů byla česká firma TECO, a.s. s produkcí řídicích systémů, které nacházejí uplatnění v průmyslové automatizaci. Pro Kosovo může být zajímavé řízení technologií od firmy Teco v živočišné a rostlinné výrobě. Technologicky zaměřená prezentace firmy TECO zaujala návštěvníky veletrhu zvyklé na tradiční způsoby hospodaření. Cílem účasti firmy na veletrhu v Prištině bylo podle vyjádření přítomného zástupce obchodního ředitele Ing. Petra Ovčáčka rozšíření odbytových možností. Kosovo je pro firmu dosud neznámou destinací, avšak v blízké budoucnosti mohou produkty Teco najít cestu ke kosovským zákazníkům. Na veletrh zavítal rovněž manažer české firmy Češki Sladoled Pavel Šandera, dodávající zmrzlinové stroje a směsi, který přijel posoudit odbytový potenciál v Kosovu a možnost účasti firmy na veletrhu Agrokos 2017.

Velvyslanectví ČR v Prištině připravuje v rámci projektu ekonomické diplomacie ve spolupráci se zemědělským diplomatem z Bělehradu společnou účast českých firem na veletrhu Agrokos 2017, který se bude konat v Prištině v době od 18. do 20. října 2017.

Mgr. Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině 

Galerie


Agrokos Fair 2016 – Opportunity for Czech Firms in Agribusiness