česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Incomingová mise kosovských expertů energetického sektoru míří do Česka

Asociace české energetiky (CPIA) pořádá ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Velvyslanectvím ČR v Prištině ve dnech 30. až 31. října 2017 incomingovou misi kosovských expertů zaměřenou na energetický sektor. Na programu mise je prohlídka českých elektráren Tušimice a Ledvice a seminář s následným B2B setkáním českých a kosovských firem.  
 

Mise je realizována v rámci programu na podporu ekonomické diplomacie financovaného z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a organizačně je zajišťována firmou Škoda Praha. Kosovskou stranu bude reprezentovat management státní Kosovské energetické společnosti (Korporata Energjetike e Kosovës – KEK) a vedení uhelných elektráren Kosovo A a Kosovo B.

Energetika Kosova je založena prioritně na spalování lignitu z naleziště poblíž elektráren Kosovo A a Kosovo B. Obě elektrárny i těžební lokality budou v blízké době vyžadovat nutné rekonstrukce. Kosovská vláda připravuje rovněž výstavbu nového zdroje - elektrárny Kosovo C/New, k jejíž realizaci byl vybrán americký partner Contour Global. Českým firmám se pro období několika nejbližších let otevírají možnosti uplatnění v širokém spektru klasické energetiky.

Kosovský premiér Ramush Haradinaj při setkání s velvyslancem Ivo Šilhavým mj. ocenil spolupráci velvyslanectví na přípravě incomingové mise kosovských expertů do ČR a zdůraznil velký potenciál prohlubování bilaterálních vztahů, zejména v oblasti obchodně-ekonomické. Připravovaný projekt rekonstrukce hnědouhelné elektrárny Kosovo B premiér považuje za příležitost pro spolupráci s českými firmami.

K účasti na semináři dne 31. října 2017, konaném v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v ulici Politických vězňů, jsou zváni především členové CPIA a další zájemci z řad českých firem, kteří budou mít zájem participovat na rekonstrukci a výstavbě kosovského energetického sektoru.

Bližší informace poskytne Ing. Peter Krupčík na tel. +420734763563.

Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině, Kosovo

Galerie


Incoming mission of Kosovo experts