česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Mise MPO ČR v doprovodu podnikatelské delegace do JAR

Ve dnech 3. až 6. dubna 2017 proběhla mise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v čele s náměstkem ministra Tomášem Novotným v doprovodu podnikatelské delegace do JAR. Tato mise se uskutečnila při příležitosti zasedání Mezivládní smíšené komise pro ekonomickou spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem obchodu a průmyslu JAR ve dnech 3. a 4. dubna 2017 v Pretorii. Podnikatelská delegace Hospodářské komory zahrnovala společnosti z oborů strojírenství, energetiky a ICT a vedle toho také zástupce specializovaných institutů Univerzity Tomáše Bati ze Zlína. Podnikatelé a zástupci univerzity měli možnost se zúčastnit akcí konaných v Pretorii a Johannesburgu - workshopu Doing Business v JAR, semináře InvestSA a podnikatelského fóra organizovaného ve spolupráci s Johannesburskou obchodní a průmyslovou komorou.

Pan náměstek Tomáš Novotný se během zasedání smíšené komise na jihoafrickém ministerstvu obchodu a průmyslu setkal s vrchním ředitelem Lionelem Octoberem a pohovořili o oblastech společného zájmu obou zemí. Jihoafrická strana uvedla zájem o rozvoj spolupráce v oblasti automobilového průmyslu, těžebního průmyslu, dopravní infrastruktuře a potravinářství. Současně byla vyjádřena potřeba o větší zapojení jihoafrických firem na veletrhy v ČR a vytváření společných propagačních akcí a misí k intenzivnějšímu vzájemnému propojení podniků a institucí obou zemí. Pan October uvedl, že  „JAR se má co učit ze zkušeností ČR, která má rozsáhlou expertízu v mnoha oblastech a vyrábí špičkové technologie napříč různými průmyslovými obory. Pan náměstek Novotný reagoval tím, že „ČR by toho ráda využila a představila JAR své úspěchy v nanotechnologii, vyspělých technologiích ve výrobě strojů včetně obráběcích strojů, chemickém průmyslu, dopravní infrastruktuře a zelených technologiích.  Mezi ČR a JAR také probíhá v současné době výměna textů dohody o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, která by mohla být brzy podepsána.

Česká delegace v JAR

Česká delegace v JAR

Podnikatelská delegace se účastnila hned několika akcí v Pretorii a Johannesburgu. Jednalo se o workshop k Doing Business v JAR, na kterém zástupci agentury IntoSA představili praktické informace a zkušenosti s jihoafrickými podnikatelským prostředím. Tato agentura dlouhodobě pomáhá českým podnikatelům na místním trhu a přestavila tak i několik tzv. success stories českých podniků v JAR. Vedle toho se workshopu zúčastnil jihoafrický distributor jedné české firmy, který tak přiblížil již více do detailu konkrétní nástrahy místního trhu, a jak je co nejlépe zvládnout. Jihoafrické ministerstvo obchodu a průmyslu připravilo pro českou delegaci seminář zaměřený na jednotlivé stěžejní programy v JAR jako je zejména BBBEE, příležitosti v rámci průmyslových rozvojových zón a s tím spojenými daňovými úlevami, sektorové příležitosti (včetně oblasti komposit, které jsou velkým zájmem JAR) a v neposlední řadě také představení nového projektu InvestSA (český CzechInvest) s názvem One Stop Shop, který představuje jednotné kontaktní místo jihoafrické státní správy pro investory a podnikatele. Prostor pro individuální jednání měli zástupci české delegace na businessforu organizovaném ve spolupráci s Johannesburskou obchodní a průmyslovou komorou (JCCI). Zájem o české podniky byl velký, kdy každý z nich měl hned několik individuálních jednání. Např. společnost Vítkovice a.s. jednala s několika zajímavými partnery. „Projednávali jsme možnosti dodávek pro větrné a vodní elektrárny a budeme se účastnit další výstavby bloků pro uhelné elektrárny. Hovořili jsme i o dodávce zařízení na těžbu uhlí a technologiích na čištění odpadních vod,“ řekl její obchodní ředitel, Jiří Brož. Úspěšná jednání má za sebou i plzeňská firma ETD Transformátory. „Jednali jsme o možnostech dodávek transformátorů a reaktorů do přenosových a distribučních soustav v oblasti energetiky a dále o využití našich produktů i v těžebním průmyslu,“ řekl její generální ředitel Lubomír Kohout.

Podnikatelské fórum

Podnikatelské fórum

Možnost prohlédnout si kapacitu Jihoafrické republiky z pohledu technologií a inovací měla česká delegace během návštěvy Inovačního a technologického centra (CSIR), které se zaměřuje především na výzkum v oblasti zdravotnictví, chemie, ale i na zpracovatelský a strojírenský průmysl. Toto centrum je financováno vládou JAR a spolupracuje s jihoafrickými firmami na konkrétních zakázkách a projektech. Mezi jejími unikátními technologiemi patří obrovská 3D tiskárna, která je schopna vyrobit například náhradní díly jak z plastu, tak i různých kovů včetně titanu. Pan velvyslanec Michal Král uvedl, „že takto obrovskou 3D tiskárnu ještě nikdy neviděl a že přestavuje úžasný potenciál zejména pro letecký průmysl. Zástupci univerzitního institutu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pak jednali o spolupráci s Výzkumným centrem University of Pretoria ohledně společných projektů. Další expertní jednání by navíc měla v krátké době následovat.

Individuální konzultace

Individuální konzultace

Individuální konzultace

Individuální konzultace

Zájem jihoafrické strany o spolupráci s ČR také potvrzuje to, že těsně před uskutečněním české mise do JAR proběhla návštěva podnikatelské delegace z Kwazulu-Natal do ČR a Hospodářská komora ČR při této příležitosti zorganizovala podnikatelský seminář. Další akce jsou pak plánované do ČR i ze strany InvestSA na další období.

 

Kristýna Chvátalová, OEÚ ZÚ Pretoria