česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Botswana na prahu digitální éry: Příležitosti pro české inovace

Botswana usiluje o zásadní digitální transformaci na cestě k vysoce příjmové znalostní ekonomice do roku 2036, jejímž jádrem je rozvoj ICT, e-commerce, fintech, digitální státní správy, vzdělávacích technologií a moderního zemědělství. To vytváří nové příležitosti pro české firmy, které mohou nabídnout ověřenou technologickou expertizu – od kybernetické bezpečnosti, přes interaktivní vzdělávací software, až po chytrá řešení pro finanční služby či přesné zemědělství. Spolupráce s Českem umožní Botswaně rozvinout klíčové digitální dovednosti, zvýšit efektivitu veřejných procesů, posílit finanční inkluzi, přilákat zahraniční investice a stát se inspirativním regionálním lídrem v oblasti inovací.

Botswana dnes prochází výraznou digitální proměnou, kterou si vytyčila v rámci své vize stát se do roku 2036 vysoce příjmovou ekonomikou založenou na znalostech. Dlouhodobá závislost na těžbě diamantů se má změnit v diverzifikovanou a moderní společnost, která bude schopna pružně reagovat na globální trendy. Digitální infrastruktura, rozvoj e-commerce, fintech aplikací, vzdělávacích technologií i moderního zemědělství a efektivnější státní správy – to vše je v centru pozornosti. Cíl zvýšit podíl ICT na HDP ze současných přibližně 5 % až na 10 % není pouhou statistikou, ale jasným symbolem ambice stát se inovativním technologickým lídrem v regionu.

Pro Českou republiku, která dlouhodobě vyniká v technologiích, kybernetické bezpečnosti a kreativních ICT řešeních, se otevírají nové možnosti spolupráce. Českým firmám mohou botswanské plány nabídnout prostor jak v hlavním městě Gaborone, kde již existuje relativně dobrá infrastruktura, tak i na venkově, který teprve čeká na lepší internetové připojení a digitální vzdělávání. E-commerce platformy, specializované platební brány, interaktivní vzdělávací software či aplikace pro přesné zemědělství – to vše může Botswana využít k posunu na vyšší úroveň. Přidanou hodnotu mohou přinést rovněž česká řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, kde se opírají o zkušenosti institucí typu NÚKIB.

Vzdělávání v digitálních dovednostech je klíčové, neboť bez kvalifikovaných uživatelů a specialistů zůstane infrastruktura nevyužitá. Česká univerzitní pracoviště a tréninková centra mohou podpořit botswanské školy při zavádění programátorských kurzů, kybernetických školení či vývoji intuitivních aplikací. To vše může přispět k udržitelnému rozvoji digitálního ekosystému, který zvýší zaměstnanost, rozšíří kompetence pracovní síly a zároveň zatraktivní Botswanu pro zahraniční investory.

Významnou roli hrají také digitální finanční nástroje – fintech řešení, mobilní platby, mikrofinancování či pojištění prostřednictvím chytrých aplikací mohou zpřístupnit finanční služby i obyvatelům, kteří dříve stáli stranou. Česká fintech scéna má šanci nabídnout bezpečná a uživatelsky přívětivá řešení, a tím napomoci Botswaně zlepšit finanční inkluzi. Podobně v zemědělství se uplatní moderní senzory, drony pro monitorování plodin nebo chytré systémy zavlažování, které pomohou zvýšit zemědělský výnos a adaptovat produkci na změny klimatu.

Pro efektivnější státní správu pak mohou české firmy nabídnout znalosti v oblasti digitalizace úředních procesů, rozvoje jednotných portálů veřejných služeb, elektronických občanek a systémů pro bezpečnou správu dat. Všechny tyto kroky společně vytvoří soudržný digitální ekosystém, který usnadní komunikaci mezi státem, firmami a občany a přispěje k větší transparentnosti i důvěře v instituce.

Spolupráce s Českou republikou v digitální oblasti tak může Botswaně pomoci nejen naplnit ambiciózní cíle stanovené ve Vision 2036, ale také se stát inspirativním příkladem pro okolní státy. Česká expertiza, ověřená v praxi a uznávaná i v mezinárodním měřítku, se zde může smysluplně uplatnit. Výsledkem bude rostoucí regionální prestiž Botswany a současně i nové obchodní příležitosti pro české podniky, které se mohou stát dlouhodobými partnery
v dynamicky se rozvíjejícím regionu jižní Afriky.

Pro bližší informace a podporu při vstupu na botswanský trh lze kontaktovat přímo botswanskou obchodně-investiční agenturu tamního ministerstva obchodu a průmyslu BITC.

Autor: Sean Hlomane, ekonomický specialista velvyslanectví ČR v Pretorii