
Angola projevila vážný zájem o české zemědělské a potravinářské technologie
22.05.2018 / 17:40 | Aktualizováno: 22.05.2018 / 18:51
Ve dnech 6. až 10. května 2018 proběhla podnikatelská mise zástupců zemědělského
a potravinářského sektoru do Angoly. V čele delegace byl Jiří Šír, který oficiálně zastoupil českého ministra zemědělství při této misi do Angoly. Mise byla součástí projektu ekonomické diplomacie (PROPED), který byl realizován Velvyslanectvím ČR v Pretorii ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. V termínu od 11. do 15. května 2015 pokračoval individuální program pro podnikatelskou delegaci zahrnující návštěvu vybraných provincií, kterou organizovala nová Angolsko-česká agrární a průmyslová komora. Přítomnost české delegace vzbudila velký zájem z angolské strany, podařilo se podepsat jeden kontrakt a vytvořit základy pro budoucí dodávky českých technologií a produktů.
Podnikatelská mise zástupců zemědělského a potravinářského sektoru do Angoly ve dnech 6. až 10. května 2018 měla za cíl představit české technologie, které by Angole pomohly rozvinout rostlinnou a živočišnou výrobu a nahradit tak dovoz základních potravin. Mise se zúčastnilo šest zástupců podnikatelské sféry včetně ČEB i EGAP a v jejím čele stál Jiří Šír, který oficiálně zastoupil ministra zemědělství během této cesty. V rámci této návštěvy bylo realizováno oficiální setkání s náměstkem ministra zemědělství a náměstkem ministra zahraničních věcí. Členové delegace měli možnost slyšet osobní zkušenost od zástupkyně Člověka v tísni v Angole, který realizuje mimo jiné i zemědělské projekty v několika provinciích, navštívit 2 typy farem (soukromou farmu na chov skotu, drůbeže a prasat; státní farmu na pěstování zeleniny a ovoce) a mít možnost se blíže seznámit s jedním z největších investorů a dovozců zmražených potravin do Angoly. Závěrem oficiální části programu bylo podnikatelské fórum, kterého se zúčastnilo 103 angolských podnikatelů včetně místních bank a představovalo jeden z hlavních úspěchů mise. Na české podniky čekal celý zástup zájemců o vybavení farem pro živočišnou a rostlinnou výrobu. Účast ČEB a EGAP byla také klíčová z pohledu financování česko-angolských projektů a v Angole proběhlo jednání s místní Rozvojovou bankou BDA a komerčními bankami, které mají speciální programy pro financování zemědělských projektů – BAI a BPC.
Mise byla realizována Velvyslanectvím ČR v Pretorii ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a finančně podpořena z projektů ekonomické diplomacie (PROPED). Jednalo se již o druhý projekt zaměřený na zemědělství a potravinářství v rámci PROPED pro Angolu. Prvním projektem byla incomingová mise angolských zemědělských firem do ČR v květnu 2017, která tak odstartovala vzájemnou spolupráci a prohloubila zájem českých firem využít obrovského potenciálu v oblasti zemědělství a potravinářství v Angole.
Nově ustanovená Česko-angolská agrární a průmyslová komora, v jejímž čele stojí společnost Bauer Invest Africa, si pro podnikatelskou část delegace připravila individuální program od 11. do 15. května. Program zahrnoval návštěvu provincie Bié, setkání s jejím guvernérem a viceguvernérem pro ekonomiku, jednání s místními investory a návštěvu 3 farem na výrobu krmiv, pěstování rýže a kukuřice. Na jejím závěru pak vybraní členové cestovali také do provincie Lunda Sur, kde proběhlo jednání s guvernérem a představiteli místní samosprávy.
Česká delegace se těšila velkému zájmu ze strany angolských podnikatelů, měla možnost se detailně seznámit s příležitostmi v oblasti zemědělství a potravinářství Angoly, potřebami místních zemědělských podniků, ujasnit si podmínky financování projektů a hlavně navázat nová partnerství, která tvoří základ pro budoucí dodávky českých technologií a produktů. Hlavním úspěchem bylo uzavření kontraktu s místní angolskou společností, která má zájem o výstavbu farmy pro chov drůbeže.
Vypracovala: Kristýna Chvátalová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Pretorii