Leden
15.01.2010 / 10:40 | Aktualizováno: 06.04.2011 / 11:35
Vydává Velvyslanectví České republiky v Pretorii ve spolupráci s českými krajany v Jihoafrické republice Náměty a příspěvky: e-mail: RadkaHej@gmail.com Fax: 012 5482765 poštovní adresa: Krajanské informace, PostNet suite 166, Private Bag X11, Halfway House, 1685
Vážení a milí krajané,
Ze všeho nejdříve bychom vám chtěli poděkovat za hezké a pozitivní ohlasy, které jsme od vás ústně či písemně po vydání prvních Krajanských informací obdrželi. Byly pro nás krásným pohlazením a dodaly nám chuť do práce na dalších vydáních.
Za všechny uvedeme alespoň jeden, který přišel od pana Josefa Valise:
Vážená paní Hejmalová-Millar,
Po přečtení nového vydání Krajanských informací bych Vám a všem ostatním co na tom pracovali chtěl pogratulovat.
Fantastické čtení!!!!!
Děkujeme. A děkujeme také za příspěvky do nových rubrik.
Jenom připomínáme, že nové rubriky jsou Recepty, Zdraví, Inzeráty, Zajímavé osobnosti a místa.....zkrátka fantazii se meze nekladou, aby byl náš zpravodaj co nejpestřejší. Příspěvky zasílejte na výše uvedený e-mail, případně fax nebo poštovní adresu.
V tomto čísle se můžete mimo jiné těšit na tip na výlet, recept na compot ze sušeného ovoce, fejeton na pobavení a zase trošku češtiny. Dále si myslíme, že by vás mohlo zajímat jak a proč vznikala významná jihoafrická města, tak dnes začínáme rovnou tím největším, Johannesburgem.
Doufáme, že do nového roku jste vykročili pravou nohou a přejeme vám, aby celý rok 2009 byl krásný a úspěšný a také se těšíme na krajanskou spolupráci u Krajanských informací.
Příjemné čtení
Vaše redakční rada
Inzeráty
Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
Tip na výlet
Tip na výlet, který jsme dostali od paní Petry Hejmalové- Jackson
Pro ty z vás, kteří si rádi někam vyjedou na pár dnů na výlet doporučuji navštívit přírodní rezervaci Sondela, která se nachází v blízkosti Bela Bela (dříve Warm Bath), tedy co by kamenem dohodil z Pretorie nebo z Johannesburgu.
Krásné prostředí, spousta aktivit pro celou rodinu (jízda na koni, kole nebo quadbiku, denní a noční vyjížďky za pozorováním zvířat, krmení domácích zvířat a ukázky dojení krav pro děti), ubytování v chatkách, luxusních stanech nebo vlastních stanech a karavanech, ceny lidové a personál velmi příjemný. Vřele doporučuji. Více na www.sondela.com
Jihoafrická města
JOHANNESBURG
Johannesburg – jedna z nejmladších světových metropolí – se může i přes svoji relativně krátkou existenci pochlubit pestrou a zajímavou historií. Toto největší, nejznámější a dnes ekonomicky nejvýznamnější velkoměsto afrického kontinentu za svůj vznik vděčí zlaté horečce, ne nepodobné té příslovečné na americkém Clondyku.
Johannesburg leží uprostřed horké africké polopouště, na neúrodné půdě beze stromů a bez uspokojivého zdroje vody, v nadmořské výšce okolo 1500 metrů, tedy v místě na první pohled naprosto nevhodném pro založení města. Jenže je tu to zlato!
Zlato bylo v oblasti dnešního Johannesburgu nalezeno v poslední čtvrtině devatenáctého století. První pionýři, kteří zde v roce 1874 objevili tento cenný kov, byli bratři Fred a Harry Strubensovi. Ovšem podle přísloví „První vyhrání z kapsy vyhání“ jejich důl, který ambiciózně nazvali „Přesvědčivá žíla“, do roka „vyschnul“. Hlavní zlatonosná žíla byla nalezena až o dvanáct let později, v roce 1886, pány Georgem Walkerem a Georgem Harrisonem a až ta rozpoutala onu zlatou horečku, a dosud neznámá oblast se začala hemžit stovkami nových přistěhovalců vrtajících se v zemi.
Nález zlata tedy zcela změnil osud jedné malé stanové osady, která byla během příštích dvaceti let doslova katapultována do aglomerace světového jména a významu. Na začátku dvacátého století byl Johannesburg uznán největším a nejbohatším nalezištěm zlata na světe. Z Johannesburských dolů pochází plných čtyřicet procent světového zlata.
Bez zajímavosti jistě není ani jak město dostalo svůj název. Nikdo nepochybuje o tom, že Johannesburg byl pojmenován podle muže jménem Johann nebo Johannes. Ovšem který z nich? Zde se názory historiků rozcházejí. Rychle se rozrůstající nové město nemohlo zůstat beze jména, a tak bylo pokřtěno ve velkém spěchu a bez patřičné dokumentace. Za datum založení se považuje rok 1886 a v tomto období patřilo jméno Johann ke zcela běžným a jmenoval se tak kde kdo. Nejeden Johann byl tedy významnou osobností a může si na pokřtění města právě po něm dělat nárok.
Nejpravděpodobnější je vysvětlení, že město nese název podle pánů Johanna Rissika a Christiaana Johannese Jouberta, kteří byli tehdejší vládou vysláni do extrémně rychle se rozrůstající osady, aby ji a její okolí prozkoumali a našli tam místo vhodné k vybudování města. Svůj úkol splnili a nejvhodnější místo označili pár kilometrů severně od nových dolů, čímž si jistě právo na pokřtění zaslouží. Naštěstí měli jedno společné jméno a tak se nemuseli hádat, kdo vstoupí do historie. V této době bylo totiž velice moderní pojmenovávat nově vznikající města i ulice v nich podle tehdejších osobností.
Johannesburg má také několik přezdívek. Tou nejznámější je „Egoli“. Lidově se mu ale také říká Jo´burg nebo Jozi.
Dnes je Johannesburg metropolí úctyhodné rozlohy s více než osmi milióny obyvatel, kde původní zlatokopeckou osadu připomíná pouze muzeum „Gold Reef City“ (město na zlatonosné žíle). Ze severu na jih města najedete přes padesát kilometrů a přibližně stejná vzdálenost vás čeká, chcete-li se projet z východu na západ. A rozrůstá se stále dál.
Zpracovala Radka Hejmalová-Millar
Zábava
a) LUŠTITELSKÝ KOUTEK
Pražské paláce II.
Morzinský palác v Nerudově ulici patří k nejvýznamějším pražským barokním architekturám; byl postaven v roce 1714 podle projektu G. Santiniho. Jeho balkón podpírají ... (1. tajenka) Maurů, nad portály jsou umístěna alegorická poprsí Den a Noc a na atice stojí ... (2. tajenka). Sochařská výzdoba je dílem představitele české barokní plastiky Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. |
![]() |
VODOROVNĚ: A. Odstranit koštětem; polotuhá hmota; zůstat (obecně). - B. 1. tajenka. - C. Mužské jméno; nepatrný obnos; chemická značka hliníku. - D. Předložka; protiklad; záliba (slovensky); kus ledu. - E. Umělý jazyk; hořké žaludeční léky; SPZ Rakovníka. - F. Šetrnost; spojka; uzlíček v tkanině; slovenská řeka. - G. Vlákno k šití; jablečnan; běloveská kyselka. - H. Dlouhá kožešina kolem krku; období; konec modlitby; označení bulharských letadel. - I. Značka kosmetiky; krásné umění (zastarale); sloučenina bromu. J. 2. tajenka. - K. Nebezpečný stav vývoje; druh bot; rektorský šat. SVISLE: 1. Svrhnout; obyvatel Pyrenejí. - 2. Účelný postup; odvětví. - 3. Období; zasklené otvory; citoslovce zasmání. - 4. Krátký kabát; ptačí citoslovce; sirný nerost. - 5. Zvířecí noha; cíle. - 6. Divadelní útvar; remíza v šachu. - 7. SPZ Písku; usazenina; druh suti. - 8. SPZ Prahy; karetní výraz; nemocně. - 9. Český loutkář; český zápasník. - 10. Námět; předložka; sladkovodní ryba (neodborně). - 11. Staroegyptský posvátný býk; dívčí jméno; popěvek. - 12. Zrak; uctívaná bytost (obecně). - 13. Mužské jméno; italský přístav. - 14. Stovky; povzdech; druh hvězdy. - 15. Ukazovací zájmeno; druh koření; rozdrcená hmota. - 16. Starověký kočovník; zhotovená litím. - 17. Útvar dřevních cév; pozdrav. Pomůcka: LZ, malát, maudr, mík. Zdroj: Panorama křížovky 1/1997, str. 27 |
Pozn.: správné řešení najdete na poslední straně
b) ČEŠTINA
A znovu trošku vyjmenovaných slov, aby vaše čeština byla bezchybná.
Doplňte i/í, y/ý:
Sp-sovatel p-še knihy. V-davatel v-dal v-brané sp-s- v-znamného sp-sovatele. Sm-rčí kom-se se sm-lovala a m-rně posoudila jeho prohřešky. Z b-tu ve druhém poschodí se oz-val sm-ch. Kup m- sm-rkov- pap-r. V-š, co je to sl-da? Ze sl-tiny těchto kovů
v-ráb-me krásné odl-tky. Lékařka v-šetřila jeho sl-znici. Hlem-žď a sl-mák jsou sl-zcí tvorové. Může sl-t vodu z brambor? Sl-pka běhala kolem ob-dl-. Ty jsi ale sl-dil.
Pozn.: správné řešení najdete na poslední straně
c) ZDRAVÍ
Tentokrát jsme se rozhodli spojit rubriky Zdraví a Recepty a nabízíme vám jeden zdravý recept na
Baked fruit and honey compote
(makes 4 to 6 servings)
1 ½ cups dried apricot halves, ½ cup dried pear halves, ¼ cup dried cherries, ¼ cup currants, zest of 1 lemon, 1 cinnamon stick, 3 tablespoons honey, 1 cup orange juice
Cover the apricots, pears and cherries wiht warm water and soak for 4 hrs or overnight.
Drain and transfer the fruit to a baking dish with the currants, lemon zest, and cinnamon stick.
Mix the honey with the orange juice and pour over the fruit.
Cover and bake at 180 degrees C for 20 minutes. Remove cover and bake 15 min longer. Serve warm or at room temperature.
Tento kompot obsahuje hodně vlákniny a díky sušenému ovoci také velké množství vitamínů a minerálů.
Dobrou chuť!
Fejeton s čistě novoroční tématikou
PRVNÍ
Odbíjí půlnoc, letopočet poskočil. Od první vteřiny začíná v rozvětvené síti porodnic náročná soutěž o prvního občánka. Představuji si, že ve všech porodních sálech jsou v pohotovosti časoměřiči, aby údaje byly co nejpřesnější a aby žádná rodička nešvindlovala.
Na ředitelství porodnic je pravděpodobně rozzářen světelný panel, a právě sem se sbíhají jednotlivé časové výsledky, aby občánek mohl být vyhodnocen. U světelného panelu sedí skupina rozhodčích a taky fotografové připraveni vyběhnout za vítězem. Stejně jako zástupci obchodního domu s přichystanou výbavičkou – modrou i růžovou; podle průzkumu trhu vědí, že někdy se rodí chlapci a jindy zase dívky.
Novorozenci vkládají do soutěže všechno. Na snímku v novinách pak mívá vítěz obvykle zavřené oči. Je zjevné, že klimbá únavou po předchozím vypětí. Vyhrát může jen jeden.
Můj strýc, který se narodil těsně před půlnocí 31. prosince, vyčítal později své matce, že neměla dost trpělivosti a neudržela ho. Přišel na svět jako poslední občánek roku, a to v soutěži neboduje a fanfáry žádné.
Jeho matka říkala, že na vině je on, protože se uspěchal. Do sporu jsem nikdy nezasahoval, neboť jsem časově jinde – jedna dcera se nám narodila v červnu, další v červenci. Na vysvětlenou uvádím, že mezi tím uplynulo šest let.
Narodily se mimo novoroční soutěž, proto jsme koupili výbavičku vždycky předem. Jevilo se nám nepravděpodobné, že k oblečení přijdou zadarmo jako první občanky roku. To by musel být v porodnicích půlroční půst.
Domnívám se, že i rodiče, kteří mají podstatně větší čáku na umístění své ratolesti v bodovací soutěži, stejně kupují výbavičku předem. Pro jistotu. Co když se jim potomek narodí jako druhý občánek roku a zůstane holý? Shánějte pak na Nový rok někde výbavičku!
Sláva je lákavá, proto jsem přesvědčen, že kolem silvestrovské půlnoci vládne v porodnicích zcela mimořádné předstartovní napětí. Ačkoliv mám děti, dosud jsem nerodil, takže nevím, zda se dá okamžik zrodu na chvilku zadržet. Posunout vůlí z 23:59 na 00:01 h.
Uvažuji jako příslušník mužského, tedy soutěživého plemene. Kdybych kolem inkriminované půlnoci ležel v porodnici já, určitě bych koukal na digitálky a zadržoval a zadržoval.
z knihy Rudolfa Křesťana Slepičí krok
Správná řešení:
Křížovka: 1. tajenka: HERALDICKÉ POSTAVY, 2. tajenka: SOCHY ČTYŘ DÍLŮ SVĚTA
Čeština: Spisovatel píše knihy. Vydavatel vydal vybrané spisy významného spisovatele. Smírčí komise se smilovala a mírně posoudila jeho prohřešky. Z bytu ve druhém poschodí se ozýval smích. Kup mi smirkový papír. Víš, co je to slída? Ze slitiny těchto kovů vyrábíme krásné odlitky. Lékařka vyšetřila jeho sliznici. Hlemýžď a slimák jsou slizcí tvorové. Může slít vodu z brambor? Slípka běhala kolem obydlí. Ty jsi ale slídil.