česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Grok AI
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Rozvoj virtuální reality v Kanadě přináší zajímavé příležitosti. Na českém VR řešení trénuje i NHL

Kanada celosvětově patří k jedněm z nejinovativnějších států světa. Dle žebříčku Global Innovation Index Světové organizace duševního vlastnictví WIPO se Kanada v roce 2024 umístila na 13. místě a přičemž v posledních čtyřech letech poskočila vpřed o čtyři místa. Dle žebříčku OECD má Kanada i největší procento vysokoškolsky vzdělané populace – přes 63% dospělých absolvovalo terciální vzdělávání. Vysoká míra vzdělanosti se pak odráží i ve velké míře přijetí moderních technologickych trendů.

Nepřekvapí proto, že velmi inovativní jsou i kanadské firmy – a to i v oblasti virtuální a rozšířené reality (VR/AR/metaverse). Do jisté míry je Kanada pionýrem v oblasti imerzních technologií – byla to právě kanadská firma IMAX, která před téměř šedesáti lety odstartovala segment 3D filmů.

Technologie virtuální a rozšířené reality a metaverse dnes není úplnou novinkou, ale teprve v poslední dekádě začíná zažívat rozmach, který ji – byt stále pozvolněji, než se dříve čekalo a trochu v jiných sektorech, než se předpokládalo, přenáší z prostor laboratoří do skutečného světa. Kombinace dostupnosti hardwarových nástrojů resp. prakticky použitelných headsetů, haptických technologií, AI, vysokorychlostního internetu, masivní investice světových technologických firem i rozšíření nabídky softwaru konečně technologii napomohla zpřístupnit širší vrstvě uživatelů a to i v Kanadě.

Zatímco v oblasti gamingu a zábavy nasazení VR/AR nikoho nepřekvapí, tato technologie poměrně rychle proniká i do odvětví, kde by se to před jednou dekádou dalo jen málo čekat – od sportu přes vzdělávání, architekturu, průmyslovou výrobu po zdravotnictví či letectví.

Virtuální realita v Kanadě – rychle rostoucí byznys

Ekosystém VR/AR v Kanadě se rapidně rozvíjí. Za rok 2024 se hodnota trhu s touto technologií v Kanadě dostala nad 325 milionů USD s tím, že se čeká, že růst i v dalších letech bude dvojciferný. Hlavními centry výzkumu a vývoje VR/AR v Kanadě se postupně staly Vancouver, Toronto, a Montréal. V Kanadě dnes na poli VR/AR působí přes 350 firem. Přes 80% z nich se orientuje na jiný sektor než zábava / gaming.

VR/AR Canada

VR/AR Canada

Velké rozšíření zažila VR/AR technologie v Kanadě za doby covidové pandemie, kdy série dlouhých lockdownů do značné míry znemožnila běžné fungování kanadských univerzit, které se musely rychle adaptovat a přijmout nové technologie včetně VR a to především v oborech, kde je důležité získat praktické zkušenosti. Řadu aplikací proto našla VR/AR v oblasti kanadského zdravotnictví - specificky pak v oblasti vzdělávání zdravotnického personálu, rehabilitace pacientů či příprava operací. Montréalský clustr VR firem vyvinul aplikaci na trénink pro diagnostiku, pro urgentní pediatrickou medicínu nebo rekonvalescenci po mozkové mrtvici. Konsorcium vedené University of Alberta úspěšně vyzkoušelo VR model pro léčbu vojenských veteránů trpících PTSD. Kanadské nemocnice začaly používají VR simulace jako nástroj pro detailní přípravu těch nejsložitějších chirurgických zákroků. Od roku 2021 mohla být VR používána (po schválení americkou FDA) jako nástroj pro zvládání chronických bolestí zad. Řadu výcvikových VR/AR nástrojů používají i kanadské ozbrojené síly – vojsko letecké, pozemní i námořní. V oblasti průmyslové výroby vsadil na VR např. přední kanadský výrobce autosoučástek (a významný kanadský investor v ČR) Magna International k zaškolení zaměstnanců pro obsluhu zařízení či jako nástroj pro „onboarding“ nových zaměstnanců. Zaškolení nových zaměstnanců poboček banky Toronto Dominion TD probíhá z části též formou VR. I přední kanadští developeři a realitní agenti přijaly VR/AR jako nástroj pro virtuální prohlídky nemovitostí. Virtuálně jde dnes absolvovat i prohlídku kanadského parlamentu.

NHL Sense Arena – česká VR firma zaskórovala v Kanadě

Mezi veleúspěšné české firmy v Kanadě se v sektoru VR/AR v nedávné době zařadila společnost Sense Arena, která na trh přišla s unikátním virtuálním tréninkovým řešením pro hokej a tenis. Její řešení získalo v roce 2023 posvěcení NHL, jehož je oficiálním partnerem. Na českém VR řešení tak v současnosti trénuje řada NHL týmů včetně kanadských Winnipeg Jets a Calgary Flames. Aplikace Sense Arena má již celosvětově stovky tisíc stažení, Kanada a Severní Amerika dělá pro firmu téměř 90% tržeb.

NHL Sense Arena

NHL Sense Arena

Rozvoj VR/AR a vysoká míra jejího přijetí v Kanadě otevírá řadu příležitostí pro české firmy – kromě tradičního gamingu a e-sports je možné se orientovat na další sektory, ve kterých se míra nasazení VR technologií v Kanadě vysoká – ať už je to zdravotnictví, vzdělávání, průmyslová výroba, obranný průmysl. Velvyslanectví ČR v Ottawě i Generální konzulát ČR v Torontu jsou připraveni českým firmám ve vstupu na trh pomoci – vyhledáním kontaktů či cestou projektů ekonomické diplomacie.

Marino Radačič, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Ottawě