Kanadská vláda navyšuje podporu výroby čisté energie
29.11.2022 / 20:48 | Aktualizováno: 01.12.2022 / 18:42
Chrystia Freeland, ministryně financí Kanady, předložila na začátku listopadu očekávanou podzimní ekonomickou zprávu (Fall Economic Statement) o stavu kanadské ekonomiky a plnění dubnového rozpočtu, která zároveň navrhuje několik nových iniciativ k řešení současných ekonomických problémů země. Prohlášení pokračuje v realizaci vládního plánu ohledně zvýšení dostupnosti bydlení, zvyšování konkurenceschopnosti Kanady či podpoře zelené budoucnosti v podobě investičních pobídek a daňových slev na investice do čistých technologií včetně čistého vodíku. Nově oznámená opatření zvýší výdaje o 6,1 miliard dolarů do konce fiskálního roku, který končí 31. března 2023.
Ministryně financí představila pololetní ekonomickou zprávu, která varuje před možnou recesí v příštím roce a obsahuje plány na zdanění zpětného odkupu akcií, výrazné pobídky pro investice do čistých technologií a zelené energie a podporu pro studenty a pracovníky s nízkými příjmy.
Boj s inflací
Zpráva rovněž poukazuje na trh s bydlením, který je přehřátý již po dvě dekády a ceny během pandemie vyšplhaly extrémně vysoko (průměrná cena se od dubna 2020 do února 2022 se zvýšila o více než 50 %), který je ohrožen růstem úrokových sazeb, ale zároveň tvrdí, že z dlouhodobého hlediska je pro ekonomiku větším rizikem vysoká inflace. K růstu inflace přispěl prudký nárůst cen komodit, zejména po ruské invazi na Ukrajinu, a narušení dodavatelských řetězců. Stále větší význam nabírá nadměrná poptávka a s ní spojený napjatý trh práce, který je po pandemii rovněž přiživován nedostatkem imigrantů. Centrální banka již od podzimu 2020 omezuje nákup aktiv a od letošního března zvýšila již pošesté základní úrokovou sazbu na současných 3,75 procent s tím, že další zvyšování sazeb bude následovat. Po ukončení mimořádné pandemické podpory se rovněž zpřísnila fiskální politika. V reakci na to se začala ekonomika ochlazovat. Zatímco v první polovině letošního roku pokračoval především díky uvolněným pandemickým opatřením silný růst, novější ukazatele, jako jsou maloobchodní tržby, ukazují na jeho zpomalení. Očekává se tak, že růst v letošním roce bude v průměru 3,3 % a v roce 2023 1,5 %, zatímco nezaměstnanost by mohla vzrůst ze současných 5,2 % nad 6 %. Podmínky na trhu práce zůstávají napjaté a počet volných pracovních míst se zvyšuje, přestože ke zlepšení situace na trhu práce i v boji s inflací může přispět najímání imigrantů, k čemuž vyzval kanadské zaměstnavatele i guvernér centrální banky. A právě i z důvodu posílení ekonomiky navyšuje kanadská vláda kvóty imigrantů pro příští roky. Cílem nejnovějšího imigračního plánu je v roce 2025 přijmout až 500 tisíc nových obyvatel.
Podobně jako jinde ve světě rostou díky inflaci životní náklady i v Kanadě. Vzhledem k negativnímu inflačnímu dopadu případných vládních podpor mohou ale s pomocí státu počítat jen ti nejzranitelnější. Mezi slíbená opatření patří zdvojnásobení daňové úlevy na spotřební dani po dobu šesti měsíců pro domácnosti s nižším příjmem, automatická čtvrtletní záloha na daňovou slevu pro nejnižší příjmové skupiny, která se původně nárokovala na roční bázi, zrušení úroků z federálních studentských a učňovských půjček a také vyčlenění jedné miliardy dolarů na pomoc oblastem na východě země postiženým hurikánem Fiona.
Investice do čistých technologií a příležitosti pro české firmy
Druhá část zprávy slibuje růst zaměstnanosti a ekonomiky se zaměřením na globální konkurenceschopnost a inovace. Jednou z nejvýznamnějších vládních iniciativ v oblasti financování je Canada Growth Fund ve výši 15 miliard dolarů, který byl poprvé představen federálním rozpočtem na jaře, a který má přilákat soukromý kapitál do zásadních kanadských projektů. K dosažení svých strategických cílů bude fond využívat investiční nástroje, které absorbují určitá rizika, aby podpořil soukromé investice především v oblasti implementace technologií pro zachytávání, využití a ukládání uhlíku, nízkouhlíkového vodíku a biopaliv. Fond se bude dále zaměřovat na technologické společnosti, včetně malých a středních podniků, které jsou ve fázi demonstrace nebo komercializace. Cílem budou i společnosti a projekty napříč nízkouhlíkovými nebo klimatickými technologickými hodnotovými řetězci, včetně rozvoje nízkouhlíkových přírodních zdrojů.
Mezi nově nastíněné iniciativy patří investice 250 milionů dolarů během pěti let do nových programů odborné udržitelné přípravy. Tyto finanční prostředky půjdou na školení " green skills" tisíců řemeslníků a také Kanaďanů v potřebných nízkouhlíkových odvětvích, jako je výroba baterií.
Jednou z oblastí významných projektů lákající soukromý kapitál bude právě i související oblast kritických minerálů, které jsou ústředním bodem hlavních světových průmyslových odvětví a souvisejících čistých technologií. Vláda již v jarním rozpočtu vyčlenila 3,8 miliard dolarů na implementaci první kanadské strategie kritických nerostných surovin vycházející z úsilí o posílení hodnotového řetězce v oblasti těžby, baterií a elektrických vozidel. V oblasti těžby se dá očekávat zvýšená potřeba příslušných strojů a zařízení, příležitosti přináší obrovské investice do automobilového průmyslu na podporu výroby elektromobilů, další příležitosti spolupráce mohou vyplývat i ze Strategického partnerství Kanady a EU v oblasti nerostných surovin z roku 2021.
Dalším opatřením je investiční daňová úleva pro udržitelné technologie v celkové výši 6,7 miliard dolarů na dobu pěti let, která má motivovat podniky k investicím do čistých technologií. Konkrétně kanadská vláda zavádí slevu až do výše 30 % kapitálových nákladů na investice do systémů výroby elektřiny a topných zařízení, které využívají čistou energii, jako jsou malé modulární jaderné reaktory a systémy závislé na větru, vodě a slunci, do skladovacích zařízení, jako jsou baterie, do nízkouhlíkových tepelných zařízení a do průmyslových vozidel s nulovými emisemi používaných v těžbě nebo stavebnictví. Toto může přinést mnohé příležitosti i pro české firmy ve vybraných oblastech, jako jsou malé jaderné reaktory či skladování energie.
Prohlášení rovněž přichází se záměrem daňové podpory výroby čistého vodíku. Ministerstvo financí má během nadcházejících týdnů zahájit konzultace o tom, jakým způsobem daňové úlevy na investice do čistého vodíku nejlépe nastavit. Navrhovaná sleva má činit nejméně 40 % pro nejčistší výrobu vodíku, při nesplnění určitých pracovních podmínek se sníží o 10 %. Slevy na dani budou k dispozici pro způsobilé investice uskutečněné od data vydání kanadského federálního rozpočtu 2023, poté budou postupně snižovány až do úplného zrušení v roce 2030. Vzhledem k obecně silnému důrazu na ochranu životního prostředí a boji proti změně klimatu se v oblasti vodíku a rozvoji vodíkové ekonomiky, včetně automobilové či železniční dopravy, nabízejí příležitosti spolupráce pro české experty i firmy. Příležitosti však mohou záviset na konkrétních provinciích a jejich přístupu k obnovitelným zdrojům. Quebec a Britská Kolumbie jsou bohaté na hydroenergetiku a mají tak velký potenciál pro výrobu zeleného vodíku. Nejrychlejší rozvoj vodíkových technologií však zaznamenává, díky velkým zásobám zemního plynu a existující infrastruktuře, Alberta s produkcí modrého vodíku.
Je evidentní, že nová daňová opatření a podpora čistých technologií jsou reakcí na nový americký zákon Inflation Reduction Act, jehož cílem je prostřednictvím výdajů a daňových úlev v celkové výši 500 miliard dolarů podpořit čistou energii, snížit náklady na zdravotní péči a zvýšit daňové příjmy. Snaha Kanady o udržení konkurenceschopnosti je zřejmá, někteří odborníci nicméně namítají, že stávající a navrhované pobídky zelené energetiky jsou pouhým zlomkem v porovnání s tím, s čím přichází USA. Kanadská vláda plánuje přijít na jaře 2023 s novými opatřeními, aby nezůstala v oblasti podpory výroby baterií pro elektromobily, vodíku či biopaliv za Spojenými státy.
Z předložených opatření, daňových úlev a celkových snah Kanady o ochranu životního prostředí vyplývá jednoznačná snaha kanadské vlády urychlit přechod k čisté energii, což představuje zajímavé příležitosti i pro české firmy operující ve vybraných oblastech. Dá se totiž s ohledem na představené daňové úlevy očekávat zvýšený zájem kanadských firem o environmentálně šetrnější produkty a technologie. Kanada se snaží již delší dobu dostat do pozice vedoucí země v postupném přecházení na čistou energii a bezemisní ekonomiku a je velmi perspektivním trhem i pro zahraniční firmy.
Jan Kubačka, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Ottawě
Jan Truska, stážista