Kanada atraktivním místem pro zahraniční investice
08.02.2011 / 23:34 | Aktualizováno: 18.11.2014 / 23:16
(Archivní článek, platnost skončena 08.02.2016 / 01:00.)
Ministr mezinárodního obchodu Kanady Peter Van Loan (PL) zahájil v uplynulém týdnu v New Yorku přednáškové turné v různých částech USA na téma „Focus Canada“.
Cílem turné je přesvědčit americké investory o tom, že Kanada je ideálním místem pro globální investice do inovativních oborů s vysokou přidanou hodnotou. Dalšími americkými městy, kde vystoupí PL v rámci turné budou Boston, Chicago, Houston, Dallas, Seattle a Los Angeles. S podobným poselstvím navštívil PL již v roce 2010 Orlando a Washington, D.C.
PL zdůraznil, ze současná kanadská vláda (minoritní vláda konzervativců) pokračuje v implementaci plánu nízkých firemních daní s cílem vytvářet nová pracovní místa a zajistit ekonomický růst. Mezi hlavní konkurenční výhody Kanady patří:
- nejnižší celkové daňové zatížení na nové firemní investice ze zemí G7
- nejnižší vládní dluh a deficit ze zemí G7
- nejzdravější bankovní systém na světě podle World Economic Forum (pozn. v Kanadě nezkrachovala žádná banka během nedávné globální ekonomické krize, důvodem je mj. zdravé regulační prostředí ve finančních službách)
- nejrychlejší ekonomický růst ze zemí G7 podle MMF s předpokladem pokračujícího růstu (růst HDP v roce 2010 činil 2,9%)
- vysoce kvalifikovaná pracovní síla s nejvyšším poměrem vysokoškoláků ze zemí OECD
- nejštědřejší daňové úlevy na investice do výzkumu a vývoje v průmyslovém světě
- vynikající kvalita života, bezpečnost, vysoký životní standard, univerzální zdravotní péče, zdravý vzdělávací systém a nádherná příroda
PL zdůraznil, že v současné době globálního ekonomického zotavení nabízí Kanada svými konkurečními výhodami skvělé přílezitosti pro globální investory. Kanada je ekonomickým lídrem, neboť nejlépe odolala nedávné globální ekonomické krizi. Akční ekonomický plán vlády (Economic Action Plan) pomohl vytvořit v Kanadě 400.000 nových pracovních míst od konce ekonomické krize v červenci 2009. Ekonomika roste již 5 čtvrtletí po sobě. Jde o nejsilnější ekonomický růst ze zemí G7. Současná míra nezaměstnanosti je na úrovni 7,6 %.
Kanadská ekonomika je jedna z nejvíce inovativních na světě. Mezi hlavní inovační obory Kanady patří informační a komunikační technologie, počítačové hry a animace. V Kanadě sídlí na 31.000 ICT firem, jejichž tržby v roce 2008 dosáhly 155 mld. $. Nejznámnějším kanadským výrobkem je nyní pravděpodobně telefon BlackBerry od firmy Research in Motion, která sídlí ve městě Waterloo v jižním Ontariu. Tato oblast patří k nejvýznamnějším technologickým centrům Kanady. Pokud hledají americké firmy vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, která jim pomůže dostat jejich inovační výrobky na vyšší úroveň, Kanada je podle PL pro ně to pravé místo.
Kanada je také světovým lídrem ve volném obchodě, což tvoří další součást ekonomického úspěchu. PL odmítá současné tendence obchodního protekcionismu ve světě, které představují nejvážnější hrozbu pro globální ekonomické oživení. Kanada je jednoznačně pro volný obchod, otevírání nových trhů a vytváření příležitostí pro kanadské firmy a zaměstnance. V posledních 5 letech uzavřela Kanada dohodu o volném obchodě (FTA) s 8 zeměmi (Kolumbie, Panama, Peru, Jordánsko a země ESVO – tj. Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko). Kanada pokračuje ve vyjednávání FTA s dalšími cca 50 zeměmi. Mezi nejdůležitější patří jednání o komplexní ekonomické a obchodní dohodě s EU (tzv. CETA) a Indií. Po uzavření dohody CETA s EU bude Kanada první ze zemí G7, která bude mít obchodní dohodu s EU. V listopadu 2010 zahájila Kanada jednání o FTA s Indií, v květnu 2010 s Ukrajinou. Při návštěvě kanadského premiéra Harpera v Maroku dne 27.1.2011 byla zahájena jednání o FTA s Marokem. Jedná se o první jednání o FTA se zemí v Africe. Kanada se také snaží rozšířit stávající obchodní dohody tzv. první generace s Chile, Kostarikou a Izraelem.
Hlavním obchodním partnerem Kanady je tradičně USA. Vzájemné obchodní vztahy jsou nejsilnější na světě. Kanada je hlavním exportním trhem pro 34 států USA. Kanadský dovoz z USA je 4x větší než dovoz z Číny. I v době globální ekonomické krize v roce 2009 dosahovala hodnota vzájemného obchodu neuvěřitelných 1,4 mld. USD denně. Obě ekonomiky jsou integrované do nebývalého stupně.
Největší prioritou současné kanadské vlády je ekonomika. Kanada má velký zájem o americké i jiné zahraniční investice do inovativních oborů, protože si je dobře vědoma vlivu na ekonomický růst a inovační potenciál země. Po loňském zamítnutí převzetí místního výrobce hnojiv (firma Potash Corp. ze Saskatchewan) australskou firmou BHP Billiton Ltd. se Kanada vehementně snaží přesvědčit investorský svět o tom, že je otevřená pro zahraniční investice a obchod a představuje pro ně atraktivní místo. Ve stejném duchu vystoupili PL i kanadský ministr průmyslu Tony Clement na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu.