Vízový informační systém
21.11.2022 / 06:51 | Aktualizováno: 21.11.2022 / 06:57
Vízový informační systém (VIS) je systém pro výměnu údajů o krátkodobých vízech mezi schengenskými zeměmi. Hlavním cílem je usnadnit procedury podání žádosti o vízum a kontroly na vnější hranici, jakož i zvýšit bezpečnost.
Jako součást celosvětového zavedení VIS zahájily schengenské země provoz VIS od konce r. 2015.
Znamená to, že všichni žadatelé se musejí dostavit k podání žádosti o schengenské vízum osobně, aby odevzdali biometrické údaje (otisky prstů a digitální fotografii), což je jednoduchá a diskrétní procedura.
Pro žádosti podané v následujícím období 5 let (po podání žádosti, kde žadatel odevzdával otisky prstů) se využívají otisky prstů z předchozí žádosti zavedené ve VIS, tzn. otisky prstů jsou poskytovány na období 5 let pro jakoukoliv následnou žádost o schengenské vízum. V některých případech, při opodstatněných pochybnostech o identitě žadatele, konzuláty stále mohou odebrat otisky prstů i v době kratší 5 let.
Výjimky z povinnosti poskytnout otisky prstů se týkají:
- dětí mladších 12 let;
- osob, u nichž je odebrání otisků prstů fyzicky nemožné;
- hlav států a členů vlád (včetně doprovázejících manželů/manželek a členů jejich oficiálních delegací), pokud cestují za oficiálním účelem.
Účelem tohoto globálního procesu zavádění VIS je lépe chránit žadatele proti krádežím identity a zabraňovat padělání dokumentů a fenoménu tzv. visa-shopping. Například, otisky prstů jsou v širokém měřítku používány uvnitř EU s cílem zvýšit zabezpečení různých dokumentů (občanských průkazů, cestovních pasů). Použití biometrických údajů s cílem potvrdit totožnost jejich držitele má za následek přesnější, rychlejší a bezpečnější kontroly na hranicích.