česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: F. Audet
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sokolský běh republiky v Ottawě

Sokol, Česká škola a Velvyslanectví České republiky se již potřetí v Ottawě připojili k oslavě 105. výročí založení Československa pohybem - Sokolskému běhu republiky.

Závod se již tradičně běžel v ottawském Mooney's bay parku, v letošním roce se k němu účastníci sešli přesně na den výročí, tj. 28. října.

Sokolská tradice má počátek v prvním roce oslav nově vzniklého československého státu, kdy členové Sokola zorganizovali výroční běh na jeho podporu. Před čtyřmi lety sokolské organizace v ČR tuto tradici obnovily. Letošního 5. ročníku se účastnilo na 9 000 běžců, závodilo se na 78 místech, z toho 12 v zahraničí. 

V Ottawě si letos přišlo zaběhat na 70 běžců, především z krajanské komunity v Ottawě, ale také až z Toronta. Nejmenší běžci byli doprovázeni rodiči i prarodiči, sešlo se nás tedy na 120. Setkání bylo zahájeno předsedou ottawského Sokola Jiřím Krupkou a designovaným velvyslancem ČR v Ottawě Martinem Tlapou. V úvodu si všichni účastníci také společně zazpívali českou hymnu.

Medaile, diplomy a ceny předal vítězům 6 kategorií designovaný velvyslanec ČR v Ottawě Martin Tlapa. Čestné medaile pak od něj obdrželi i všichni účastníci závodu.

Účastníci i organizátoři se museli vyrovnat s náročným počasím.  Ráno nás uvítalo sice sluníčkem a na říjen velmi příjemnou teplotou 18C, avšak velmi silný vítr přivál nejen temná mračna, ale  i citelné ochlazení. Deště jsme však naštěstí byli ušetřeni, a proto si v závěru dne mohli už značně promrzlí účastníci pochutnat na horkém tradičním českém guláši, štrúdlu a bábovce, které pro ně  připravilo velvyslanectví, a cukroví, které pro účastníky laskavě upekla naše aktivní krajanka paní Hana Malá.

Třetí ročník Sokolského běhu republiky v Ottawě prokázal, nejen že se běh stává nedílnou součástí krajanských aktivit v Ottawě, ale také že česká komunita v Ottawě žije, roste a má sportovního ducha.

Galerie


Sokolský běh republiky