
I v nejmenší kanadské provincii znají české schopnosti a český chmel - a mají zájem o spolupráci
21.05.2025 / 22:30 | Aktualizováno: 21.05.2025 / 22:26
Ostrov Prince Edvarda je nejmenší kanadskou provincií, ale regionem s významným výzkumným sektorem. Nový Brunšvik zase provincií s bohatými nalezišti kritických minerálů, nejvyšším přílivem a odlivem na světě, rozlohou odpovídající České republice, ale desetinovou populací. I v těchto kanadských provinciích je ČR známa – díky českým expertům, technologiím, ale i českému hokeji a pivu. „Obě provincie mají zájem o posílení obchodu, vědecké spolupráce i studentských výměn s ČR a nyní je ten nejlepší čas pro nová partnerství“, konstatuje velvyslanec Martin Tlapa po jednáních s celkem 15 představiteli provincií – guvernéry, premiéry, ministry i zástupci universit a firem.
Kanadské provincie mají vysokou míru autonomie a k navazování konkrétní spolupráce s Kanadou je zapotřebí vždy jednat přímo s konkrétními partnery v regionech. Cílem oficiální pracovní návštěvy velvyslance Martina Tlapy do východních provincií Kanady, na Ostrov Prince Edvarda a do Nového Brunšviku, ve dnech 12. - 16. května 2025, proto bylo otevření nové kapitoly posílené spolupráce s atlantickou částí Kanady. Kanada v posledních dekádách realizovala přes 80% svého obchodu s USA, Nový Brunšvik dokonce vyváží k většímu sousedovi dokonce až 90% svého zboží. Nově země javorového listu a její provincie usilují o diverzifikaci svého vývozu i dovozu. Evropská unie a Česká republika patří k partnerům, na které se při tom obrací nejčastěji.
O konkrétních oborech a příležitostech pro posílení spolupráce velvyslanec Tlapa jednal s guvernéry, premiéry i řadou resortních ministrů obou provincií. Vládám a dalším partnerům v hlavních městech provincií, v Charlottetown a Frederictonu, představil schopnosti a expertízu českých institucí, univerzit a průmyslu, se zaměřením na potřeby a zájmy každé provincie.
Ostrov Prince Edvarda je se svými 170 tis. obyvatel nejmenší provincií Kanady. Se zbytkem země je spojen 12-ti kilometrovým mostem, „nejdelším nad zamrzající vodou“ na světě. Daří se zde především rybolovu a zemědělství. Podstatná část kanadské sklizně brambor se urodí právě v na železo bohaté, rudé půdě, která definuje tvář nízko položeného ostrova. A okolní čisté vody Atlantiku produkují významný podíl humrů vyvážených z Kanady. Malebná krajina ostrova také láká přes 1,7 milionu turistů ročně. Ostatně děj slavného románu Anna ze Zeleného domu byl inspirován právě poetikou venkova okolo města Cavendish v severní části Ostrova Prince Edvarda. Malá provincie však nežije jen z tradic, ale mohutně sází na moderní technologie – vybudovala veleúspěšný sektor bioscience. Díky němu např. světově nejrozšířenější rybí vakcína byla vyvinuta a je vyráběna právě zde na PEI. A celkově má ostrovní sektor vědy, výzkumu a vývoje největší podíl na tvorbě HDP mezi všemi provinciemi Kanady a představuje druhý nejvýznamnější ekonomický sektor na ostrově! Významnou měrou k tomu úspěchu přispěl i respektovaný vědec a vysokoškolský profesor českého původu Daniel Hurnik, expert na veterinární péči, který dlouhá léta pracuje ve vedení Atlantic Veterinary College v Charlottetown a buduje partnerství i s veterinárními fakultami v ČR. Jednání velvyslance Tlapy s premiérkou a ministry provincie potvrdila, že Ostrov Prince Edwarda má zájem o spolupráci v oblastech biologických věd (bioscience), čistých energií (clean-tech) a energetiky, leteckého a vesmírného sektoru (aerospace), zemědělských strojů a technologií, zdravotních technologiích, i zájem exportovat kvalitní rybí produkty a mořské plody na evropské trhy. Nabízí se i prostor pro nové meziuniverzitní a mezifakultní dohody o výměnách studentů, i pro spolupráci výzkumných firem, center a universit s ostrovními experty v rámci evropského programu podpory výzkumu a inovací Horizont Evropa. Tendry a veřejné zakázky vypisové provincií jsou zveřejňovány zde (a zakázky dalších provincií pak zde). Jako výsledek cesty proběhne prezentace českých firem na PEI, setkání vědecko-technických klastrů v oblasti bioscience, a v budoucnu by mělo dojít i na oborovou misi firem z PEI do ČR. Také v Novém Brunšviku roste popularita malých řemeslných pivovarů, a skvělé je, že mnohé z nichž již dnes hrdě sázejí na českou technologii a žatecký chmel – jak dokresluje fotografie nabídky piv v ostrovním obchodu.
Nový Brunšvik se pyšní bohatým přírodním dědictvím a zdroji. Unikátem je např. Bay of Fundy, rozlehlý záliv s nejvyšším přílivem a odlivem na světě – rozdíl hladiny dosahuje až 16 metrů. Kromě atraktivity z hlediska turistického ruchu znamená obří proudění mas vody zálivem i vysoký potenciál pro obnovitelnou, přílivovou energetiku. Nový Brunšvik je charakteristický také bohatými zásobami surovin a kritických minerálů (zinek, měď, mangan, indium, molybden, wolfram). Provincie má dlouhou pozemní hranici s USA, i dva velké mezinárodní přístavy pro obchod s Evropou. Přes 80% území je pokryto lesem a provincie má nízkou hustotu zalidnění – při podobné rozloze, jako Česká republika (72 vs. 78 tis. KM2), má Brunšvik méně než desetinu počtu obyvatel – 775 tis. Tyto přírodní podmínky definují oblasti, ve kterých má provincie prioritní zájem o spolupráci. Jsou to zejm. technologie pro geologický průzkum, těžbu a zpracování minerálů včetně investic do těžby, vzdálená medicína, malé modulární jaderné reaktory i obnovitelná energetika včetně vodíku, technologie pro ochranu hranic. Tendry a veřejné zakázky vypisové provincií jsou zveřejňovány zde (a zakázky dalších provincií pak zde). Příležitosti pro posílení spolupráce ve vědecké oblasti a výměnách studentů jsou např. v kybernetické bezpečnosti, ve které patří University of New Brunswick k lídrům oboru v Kanadě, i v civilní jaderné energetice. Nástrojem spolupráce výzkumníků by mohl být program Horizont Evropa. Naopak zájem exportovat má Nový Brunšvik své produkty z lékařského konopí, mořských plodů, javorového sirupu a dřeva. V návaznosti na cestu velvyslance proběhnou prezentace a jednání na firemní a univerzitní úrovni a v budoucnu by mohla být uspořádána oborová mise firem z Nového Brunšviku do ČR.
Aleš Opatrný, Marino Radačič, velvyslanectví ČR v Ottawě