česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

OECD Review of Fisheries 2025

OECD vydalo novou zprávu Review of Fisheries 2025, který přináší klíčové poznatky o stavu a směřování světového rybolovu a akvakultury. Rybolov a akvakultura (včetně mořských řas a chaluh) poskytují potravu pro miliardy lidí a hrají důležitou roli v místním hospodářství a kulturním životě pobřežních komunit po celém světě. Rybí produkty patří mezi nejobchodovanější potraviny a jejich vývoz je nezbytný pro zajištění potravinové bezpečnosti. Rybí populace a ekosystémy jsou však pod tlakem v důsledku změny klimatu, nezákonného a nadměrného rybolovu a znečištění.

Zpráva, která zahrnuje data z 41 zemí a teritorií, včetně 30 členských zemí OECD, zdůrazňuje, že produkce v odvětví roste, avšak je stále více ovlivňována vývojem v asijských zemích mimo OECD. Celková podpora rybolovu činila v letech 2020-22 v průměru 10,7 miliardy USD ročně ve zmíněných 41 zemích, což představuje 79 % celosvětové produkce ryb ve stejném období. Na 85 % těchto výdajů připadá šest ekonomik: Čína, Japonsko, USA, Kanada, členské státy EU a Brazílie.

Třemi největšími světovými výrobci rybích produktů jsou Čína, Indie a Vietnam. Zatímco členské země OECD se v roce 2022 podílely 40% na objemu úlovků a 9% na objemu produkce akvakultury, asijské nečlenské země hrají stále větší roli. Odvětví rybolovu a akvakultury po pandemii COVID-19 opět roste a celkově bylo v roce 2022 vyprodukováno 172 milionů tun vodních živočichů a rostlin. Zpráva poskytuje nové důkazy o významu řízení rybolovu pro zachování zdravých a úrodných rybích populací pro budoucí generace a slouží jako podklad pro nadcházející třetí konferenci OSN o oceánech (UNOC3).

Zpráva také poukazuje na zlepšující se stav hodnocených populací ryb. Z 1 623 hodnocených populací v roce 2024 bylo 81 % v dobrém stavu, což je více než celosvětový průměr (na základě zprávy FAO, Food and Agriculture Organization, je to pouze 62 %). Nicméně, značná část populací (41 %) stále nesplňuje cíle produktivity. OECD klade důraz na to, že tam, kde je možné vědecké řízení, jsou populace ryb zdravější. Pro dosažení optimální produktivity je však stále prostor pro zlepšení řídících systémů.

 

V oblasti řízení rybolovu se TAC limity (Total Allowable Catch) používají k řízení většiny komerčně významných druhů. V roce 2022 pocházelo 60 % produkce z druhů plně podléhajících těmto limitům. Zpráva také zdůrazňuje, že lepší řízení rybolovu může mít pozitivní dopad na globální populace ryb, a to i za zhoršujících se klimatických scénářů.

Z pohledu vládní podpory, téměř polovina peněz (45 % z celkového FSE = Fisheries Support Estimate), které vlády daly na podporu rybolovu v letech 2020-2022, má střední pravděpodobnost, že povede k rybolovu, který není dlouhodobě udržitelný. Nicméně, podíl podpory s vysokým rizikem klesl z 44 % v období 2010-12 na 20 % v období 2020-22. Pokud se zaměříme čistě na členské státy, téměř 42 % podpory představovalo v období 2020-2022 vysoké nebo střední riziko. Mezi nečleny to bylo 90 %. Zpráva zdůrazňuje, že je nutné transformovat podpůrné politiky s ohledem na specifický kontext, a přesměrovat podporu na udržitelné praktiky. Přesměrování vládní investic do účinného řízení a monitorování může rovněž vést k vymýcení nezákonného rybolovu, který podkopává odolnost odvětví, živobytí rybářů a mořský ekosystém.

Článek zpracovala stážistka SM Paříž Markéta Staňková.