Vízové informace pro občany cestující z Bangladéše, Bhútánu, Indie, Malediv, Nepálu a Srí Lanky do České republiky
17.04.2018 / 08:17 | Aktualizováno: 15.07.2019 / 05:59
Žadatelé potřebují k cestě do České republiky vízum nebo jiný doklad, který jej nahrazuje. Takovým dokladem je zejména povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu vydané Českou republikou nebo jiným členským státem Schengenu.
KRÁTKODOBÉ (SCHENGENSKÉ) VÍZUM
Vstup a pobyt cizinců na území Schengenu do 90 dnů je upraven Nařízením Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech, tzv. Vízovým kodexem.
Žádost o udělení krátkodobého (schengenského) víza mohou občané Bhútánu, Nepálu a Malediv podávat na Velvyslanectví ČR v Dillí po předchozím telefonickém objednání. Občané Bangladéše a Srí Lanky mohou žádosti o udělení krátkodobého (schengenského) víza podat na Velvyslanectví Francouzské republiky v Dháce a Kolombu. Žádost o schengenské vízum může na těchto zastupujících konzulátech podat i rodinný příslušník občana EU, a to podle pokynů tohoto zastupujícího konzulátu (i případné odvolací řízení se řídí právem státu, jehož zastupující úřad nabral žádost a rozhodl o ní - více informací). Občané Indie mohou žádosti o udělení krátkodobého (schengenského) víza podat na jednom z 16 vízových center společnosti VFS Global Centres. S ohledem na povinný odběr biometrických prvků (otisků prstů) v rámci vízového procesu je osobní přítomnost žadatelů nezbytná. Výjimka z povinnosti odebrání otisků prstů se vztahuje na osoby mladší 12 let.
Informace k pozvání cizinců naleznete na webové stránce MZV ČR.
DLOUHODOBÉ VÍZUM / DLOUHODOBÝ POBYT
Pobyt cizinců na území České republiky je upraven zejména v zákoně č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, jehož aktuální znění je k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.
O udělení, neudělení nebo zrušení dlouhodobého víza, povolení k dlouhodobému pobytu a povolení k trvalému pobytu rozhoduje Ministerstvo vnitra ČR.
Dlouhodobé vízum uděluje Ministerstvo vnitra na žádost cizince, který hodlá pobývat na území ČR za účelem vyžadujícím pobyt na území delší než 3 měsíce.
Doporučení:
V případě, že v České republice nehodláte pobývat dlouhodobě, máte v úmyslu pokračovat v pobytu i v pracovní činnosti mimo území ČR a dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu hodláte využívat pouze k pravidelným cestám do České republiky, doporučujeme lépe žádat o udělení schengenského vícenásobného víza za účelem obchodu. Toto vízum Vám umožní kdykoliv během roku cestovat do České republiky a celého schengenského prostoru a pobývat v něm až 90 dnů během jakýchkoliv 180 dnů.
Povolení k dlouhodobému pobytu uděluje Ministerstvo vnitra na žádost cizince, který na území ČR pobývá na dlouhodobé vízum, hodlá na území ČR přechodně pobývat po dobu delší než 1 rok a trvá-li stejný účel pobytu. Žádost o povolení k dlouhodobému pobytu lze obdržet bez předchozího pobytu na území v případě studia, vědeckého výzkumu. V případě společného soužití rodiny podává cizinec žádost jen v tom případě, že se slučuje s rodinným příslušníkem, který je držitelelm povolení k dlouhodobému pobytu nebo trvalému pobytu a pobývá na území ČR již po dobu nejméně 15 měsíců; jde-li o sloučení manželu, musí součastně každý z nich dosáhnout věku 20 let. Nejsou-li tato kriteria splněna, lze zažádat jen o dlouhodobé vízům za účelem rodinným (sloučení, nikoliv soužití rodinný).
Povolení k trvalému pobytu uděluje Ministerstvo vnitra po 5 letech nepřetržitého pobytu na území a nebo ve výjimečných případech stanovených § 66 a 67 zákona o pobytu cizinců.
Zrušení dlouhodobého víza a povolení k pobytu:
Upozorňujeme, že Ministerstvo vnitra může zahájit řízení o zrušení dlouhodobého víza, jestliže držitel víza neplní účel, pro který bylo vízum uděleno nebo přestal splňovat jednu z podmínek pro udělení víza (§37 Zákona o pobytu cizinců /ZPC/).
Ministerstvo vnitra může zahájit řízení i o zrušení povolení k pobytu, pokud jeho držitel neplní účel, pro který bylo toto povolení vydáno (§77 ZPC se týká třetizemců a §87 l ZPC se týká rodinných příslušníků občana EU).
Změny v oblasti vstupu a pobytu cizinců na území ČR od roku 2011
Odkaz na internetové stránky MV ČR zde .