česky  english 

rozšířené vyhledávání

Czech Point a datové schránky

Velvyslanectví České republiky v Dillí je pověřeným místem informačního systému Czech POINT (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál).

Czech POINT

Co je třeba předložit?

Pro získání výpisu nebo učinění podání je třeba předložit tyto podklady:

  1. Doklad totožnosti
  2. Plná moc (v případě zmocněnce)
  3. Rodný list dítěte či soudní rozhodnutí (v případě zákonného zástupce)
  4. Originál nebo ověřenou kopii dokladu o oprávnění zastupovat danou organizaci (v případě statutárního orgánu právnické osoby, vedoucího orgánu veřejné moci apod.). POZOR: Kopie dokladu či dokumenty uložené v mobilním zařízení nejsou akceptovány!
  5. Dokument ke konverzi (v případě konverze dokumentů; listinný či elektronický uložený na CD/DVD či v Úschovně)

U agend nevyžadujících ověření totožnosti žadatele nejsou výše uvedené doklady vyžadovány.

O co lze požádat?

Prostřednictvím služby Czech POINT lze požádat o výpis z veřejných i neveřejných rejstříků a získat celou řadu úředních dokumentů. Služby Czech POINT lze rozdělit do těchto kategorií:

  1. výpisy z informačních systémů veřejné správy – např. výpis z Rejstříku trestů nebo Katastru nemovitostí
  2. podání vůči státní správě – např. ohlášení živnosti do registru živnostenského podnikání
  3. základní registry – např. výpisy ze základních registrů, nebo podání žádosti o změnu údajů
  4. datové schránky – např. žádost o zřízení datové schránky, žádost o zneplatnění přístupových údajů a vydání nových, atd.
  5. konverze na žádost a související služby – Úschovna a Centrální úložiště ověřovacích doložek
  6. zprostředkovaná identifikace osoby

Pro zhotovení ověřeného výpisu z obchodního či živnostenského rejstříku je nutné znát identifikační číslo (IČ) firmy či podnikatele.

Ověřený výpis z rejstříku trestů lze vydat jen na základě žádosti dotčené osoby, která musí předložit průkaz totožnosti (tj. občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu cizince na území ČR), v němž bude uvedeno rodné číslo.

Doba vyřízení:

Při předložení všech náležitostí a v případě aktuální dostupnosti systému je žádost vyřízena zpravidla na počkání.

Poplatek:

Konzulární poplatek závisí na konkrétní agendě a hradí se při podání žádosti v hotovosti v INR nebo v CZK platební kartou (položka 155b; v případě výpisu z Rejstříku trestů položka 162b; v případě podání podle živnostenského zákona navíc položka 24) viz  Sazebník Zákona č. 634/2004 Sb. Zákon o správních poplatcích ČÁST XII - Konzulární poplatky.

Důležité upozornění:

Výpisy získané na kontaktním místě Czech POINT na Velvyslanectví České republiky v Dillí jsou primárně určeny pro použití na území České republiky. Použití listin v zahraničí se řídí různými pravidly a v případě, že budete pro listinu vyžadovat ověření pro použití v zahraničí,  je nutné si listinu vyžádat přímo u vlastníka dané agendy v České republice (tj. např. výpis z Katastru nemovitostí na příslušném katastrálním pracovišti, výpis z Rejstříku trestů přímo na Rejstříku trestů apod.)

Detailní informace:

Webová stránka Czech POINT

Pro úkony v Czech POINTU je třeba si sjednat s předstihem termín na e-mailové adrese newdelhi.consulate@mzv.gov.cz

DATOVÉ SCHRÁNKY

Co lze na Velvyslanectví ČR v Dillí zařídit:

  1. Zřídit datovou schránku na žádost
    1. Většina žádostí o zřízení datové schránky fyzické osoby i podnikající fyzické osoby je na místě rovnou vyřízena a žadatel si odnáší potvrzení o zřízení datové schránky obsahující identifikátor datové schránky.
    2. V některých případech, zejména když žádost podává zmocněnec, a dále ve všech případech, kdy je k žádosti přiložena jakákoli listina, je žádost předána k posouzení Ministerstvu vnitra. V takové případě žadatel obdrží potvrzení obsahující číslo žádosti (číslo jednací).
  2. Požádat o nové přístupové údaje k datové schránce
    1. V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových.
    2. V některých případech, zejména když žádost podává zmocněnec, a dále ve všech případech, kdy je k žádosti přiložena jakákoli listina, je žádost předána k posouzení Ministerstvu vnitra. V takovém případě žadatel obdrží potvrzení obsahující číslo žádosti (číslo jednací). Pokud je nutné vybrat správní poplatek, žadateli je písemně zaslána výzva k úhradě s uvedením čísla bankovního účtu. Žádost je následně vyřízena pracovníkem MV a v případě schválení jsou přístupové údaje odeslány poštou.
  3. Zneplatnit přístupové údaje
    1. Formulář Oznámení o zneplatnění přístupových údajů  slouží pro zneplatnění stávajících přístupových údajů k datové schránce a vydání nových. Použije se při ztrátě údajů, při zablokování datové schránky, nebo při nedoručení obálky s  přístupovými údaji.
    2. O zneplatnění přístupových údajů a vydání nových žádá fyzická osoba sama za sebe, případně prostřednictvím zmocněnce, který své zmocnění doloží plnou mocí. Plná moc musí být opatřena úředně ověřeným podpisem zmocnitele.
    3. Zmocnění k převzetí přístupových údajů se nepřipouští. Přístupové údaje jsou vždy doručovány tak, aby je mohl převzít výhradně jejich držitel – tedy fyzická osoba (uživatel datové schránky), pro kterou byly vydány.

Co je třeba předložit:

Fyzická osoba:

  1. Platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz).
  2. Zastupuje-li žadatel jinou osobu, musí být touto osobou zplnomocněn na základě plné moci, která je sepsána za tímto účelem a je notářsky ověřená.

Podnikající fyzická osoba

  1. Platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz)
  2. Veřejná listina dokládající oprávnění k podnikání (tj. statut), pokud žadatel není zapsán v Registru osob. Pokud je zapsán v Registru osob, je doklad totožnosti dostačující.

Právnická osoba:

  1. Platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz)
  2. Je-li právnická osoba zapsána v Registru osob a zároveň je žadatel u tohoto subjektu v Registru osob zapsán jako statutární zástupce, nejsou vyžadovány žádné další doklady. Pro subjekty, které v Registru osob zapsány nejsou, doloží žadatel veřejnou listinu dokládající zřízení či statut právnické osoby.
  3. Pokud žadatel není v Registru osob zapsán jako statutární zástupce dané právnické osoby, doloží své oprávnění jednat jejím jménem, a to např. plnou mocí, jmenovacím dekretem, zápisem z valné hromady apod.

Pro výše uvedené úkony je třeba si sjednat s předstihem termín na e-mailové adrese newdelhi.consulate@mzv.gov.cz