Žádost o cestovní průkaz ČR
28.04.2025 / 16:28 | Aktualizováno: 28.04.2025 / 16:30
Cestovní průkaz (tzv. emergency document) je vydáván občanovi, který nemá jiný cestovní doklad. Cestovní průkaz je vydáván k jednotlivé cestě, zpravidla k cestě do ČR, a s časovou platností omezenou účelem cesty.
Žádost o vydání cestovního průkazu může podat občan ČR starší 15 let, pokud se jedná o nezletilého žadatele, je nutné připojit k žádosti písemný souhlas rodiče. Za občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce.
Náležitosti žádosti o cestovní průkaz ČR:
1. doklad totožnosti a doklad o státním občanství ČR (v případech, kdy doklad totožnosti a/či státního občanství ČR nelze doložit, ověřuje zastupitelský úřad potřebné údaje na základě žadatelem sdělených skutečností),
2. 2 identické fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm).
Cestovní průkaz se vydává na dobu omezenou účelem cesty, nejvýše však na dobu platnosti 6 měsíců. Platnost průkazu lze prodloužit za podmínky, že celková platnost cestovního průkazu nepřesáhne 6 měsíců od jeho vystavení.
O vystavení cestovního průkazu je informován příslušný obecní úřad s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště žadatele v ČR. Žadatelovou povinností je po využití cestovního průkazu doklad vrátit zastupitelskému úřadu či obecnímu úřadu v místě trvalého bydliště.
Žádost o cestovní průkaz podléhá správnímu konzulárnímu poplatku ve výši 800 Kč (hrazených v INR v hotovosti dle aktuálního kurzu nebo v CZK platební kartou) s výjimkou případů, kdy žadatel doloží policejní zprávu potvrzující, že žadatelův původní cestovní doklad by odcizen.
Honorární konzuláty ČR v Indii nejsou agendou vydávání cestovních průkazů pověřeny.
Cestovní průkaz pro nově narozené občany ČR
Dokladem totožnosti může být cizozemský rodný list s příslušnými ověřeními, pokud jsou zákonem požadovány, a úředním překladem do českého jazyka. Státní občanství ČR dokládá rodič dítěte.