česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Adam Podhola
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky cestování do Nepálu a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální vízové a bezpečnostní situaci v Nepálu a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální nebo plně odpovídají podmínkám stanoveným soukromými subjekty, jako jsou například dopravci. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

VSTUP NA ÚZEMÍ NEPÁLU

Občané ČR musí pro vstup do Nepálu mít platné vízum. Cestující ho mohou získat po příjezdu (visa on arrival) nebo mohou před odjezdem zažádat o tzv. Elektronické cestovní povolení (Electronic Travel Authorization, ETA) prostřednictvím systému Ministerstva vnitra Nepálu. Na území Nepálu je pro cizince možno vstoupit jak prostřednictvím mezinárodní letecké přepravy, tak pozemními přechody.

Pro vstup do Nepálu se musí občané ČR prokázat pasem s platností alespoň 6 měsíců. Imigrační kontrola Vás může požádat o předložení platného cestovního pojištění včetně repatriace ze zahraničí a dokladu o potvrzeném ubytování.

Víza po příjezdu (visa on arrival)

Vízum po příjezdu je možné získat na mezinárodním letišti Tribhuvan v Káthmándú a na vybraných pozemních přechodech. Jejich výčet je uvedený na webových stránkách Velvyslanectví Nepálu v Německu (zde). Informace o podmínkách a poplatcích pro víza po příjezdu je možné získat na webových stránkách Ministerstva vnitra Nepálu (zde). Poplatky za vízum po příjezdu se platí na místě pouze v hotovosti a preferovanou měnou jsou USD.

Informace o neturistických vízech, studijních vízech, obchodních vízech, rezidenčních vízech, nerezidenčních nepálských vízech a tranzitních vízech naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra Nepálu (zde).

Elektronické cestovní povolení (ETA)

Občané ČR si mohou před cestou do Nepálu zažádat o ETA a vyhnout se zdlouhavým frontám na imigračním oddělení. Informace o podmínkách ETA včetně výše poplatků, způsobu vyřízení a doby trvání lze získat na webových stránkách Velvyslanectví Nepálu v Berlíně, které je pro ČR oficiálně akreditovaným zastupitelským úřadem Nepálu (zde).

O ETA lze zažádat na webových stránkách oddělení pro imigraci Ministerstva vnitra Nepálu (zde).  


COVID-19

Na cestující, kteří vstupují do Nepálu, se aktuálně nevztahují žádné požadavky na testování nebo očkování proti COVID-19.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo vnitra Nepálu  - odd. imigrace  - http://www.nepalimmigration.gov.np/   

Ministerstvo zdravotnictví a populace Nepálu - https://www.mohp.gov.np/np 

Cestovní informace pro veřejnost - https://trade.welcomenepal.com/

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@mzv.gov.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):

E-mail: kathmandu.honorary@mzv.gov.cz

Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR je pan Vishnu Kumar Agarwal)


POSLEDNÍ ZMĚNY

2. 6. 2023 - Ministerstvo zdravotnictví a populace Nepálu vydalo dne 2. června 2023 vyhlášku, která pro zahraniční cestující do Nepálu ruší povinnost prokázat se po příletu do Nepálu potvrzením o dokončeném očkování proti COVID-19 (v případě očkovaných osob proti COVID-19) nebo zprávou s negativním výsledkem testu na COVID-19  (v případě neočkovaných osob proti COVID-19). 

14.3. 2022 - Nově dostanou vízum po příletu všichni cestující nehledě na očkování. Neočkovaní ale musí předložit negativní PCR test. Nově nemusí cestující také absolvovat povinnou karanténu ve vybraných hotelech.