english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nairobi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmový „Ťopek“ zaujal v Keni

U příležitosti oslavy státního svátku Dne boje za svobodu a Mezinárodního dne studenstva hostil velvyslanec ČR v Keni Martin Klepetko dne 17. 11. 2022 promítání filmu Zátopek na své rezidenci v Nairobi. Úvodní slovo velvyslance i film samotný sklidil ovace českých a slovenských krajanů i mezinárodního publika.

V úvodním slově velvyslanec Klepetko připomněl dobu nesvobody v Československu  a formativní dějinné okamžiky podzimních dní let 1939 a 1989, jejichž hybateli byli čeští a slovenští studenti. Jedním z nich byl i sám velvyslanec, který se r. 1989 účastnil protestů vedoucích ke konečnému obnovení svobody a demokracie v novodobých československých dějinách. Velvyslanec Klepetko dále připomněl význam sportu pro oba národy: v běžeckých disciplínách, kterým nyní dominují především sportovci a sportovkyně z Keni, excelovali (nejen) před nemnoha dekádami právě českoslovenští atleti a atletky.

Fascinující filmový příběh, věnovaný životu a době svérázného a dosud nepokořeného československého běžce Emila „Ťopka“ Zátopka, vzbudil pozitivní ohlas nejen u českých a slovenských „domácích“ diváků, ale zaujal také zahraniční hosty, kteří díky němu získali hlubší povědomí o výjimečnosti a kontextu života nejslavnějšího československého běžce, a rovněž o době, která jemu a jeho manželce Daně kladla do cesty nelehké překážky.

Promítnutí filmu Zátopek tak bylo nejen důstojným připomenutím osudových momentů našich i světových nedávných dějin, ale rovněž připomenutím nesamozřejmosti svobody ve všech lidských činnostech, jíž se od listopadu 1989 těšíme. Díky životu ve svobodě a demokracii se mohou lidé brát o své štěstí a každodenně rozvíjet své talenty, včetně sportovních, bez morálních dilemat a politických příkoří, jimž do roku 1989 museli čelit manželé Zátopkovi i mnozí jejich současníci. Kéž jsou jedinými překážkami a nesnázemi, před něž jsou současné i budoucí generace atletů stavěny, jen ty sportovní.

Úvodní slovo velvyslance M. Klepetka

Úvodní slovo velvyslance M. Klepetka

Záběr z projekce

Záběr z projekce