english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Emoter
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Čeští lékaři ošetřili v Ugandě ve spolupráci s MZV ČR téměř 7000 lidí

Skupina mediků a mladých lékařů zvaná EMOTER organizuje lékařské výjezdy, kterými zajišťuje zdravotní péči v odlehlých částech Ugandy již přes 2 roky. Kromě péče se zaměřuje i na prevenci a vzdělávání o zdraví, které v těchto oblastech zcela chybí. V letošním roce ve spolupráci s MZV ČR dokázali díky finanční podpoře Malého lokálního projektu ošetřit téměř 7000 lidí. Veškerou práci medici a lékaři vykonávají ve svém volném čase, bez jakéhokoliv nároku na finanční odměnu a pacientům nabízí péči zcela zdarma.

„Poprvé jsem vyjela jako studentka před dvěma lety a ten první kontakt byl velmi tvrdý,“ líčí doktorka Lenka Karahutová. „V Ugandě se běžně o všem vyjednává, včetně vlastního zdraví. Lidé si bohužel lékařskou péči nejsou schopni zaplatit. Podstoupit život zachraňující operaci často znamená najít si sponzora, obzvlášť v odlehlých oblastech,“ popisuje situaci, kdy jim zemřela pacientka pro nádor dělohy, jehož léčba by v našich podmínkách byla standardně hrazena zdravotní pojišťovnou.          

Po návratu do ČR založila Lenka Karahutová s dvojicí svých spolužáků, Petrem Janotou a Tamarou Fořtovou, neziskovou organizaci EMOTER. Zdravotní péče ale není jediným cílem tohoto projektu. „Na posledním výjezdu se k nám dostala 26letá paní s malým synem a z prozřetelnosti jsme jí udělali test na HIV. Vyšel pozitivní. Pak z ní vypadlo, že její manžel je také nemocný, ale bojí se brát léky. Obává se nežádoucích účinků,“  dodává Karahutová. I proto se v projektu zaměřili mimo jiné na osvětu. Formou vysílání v ugandských rádiích se snaží vzdělávat mládež o prevenci a reprodukčním zdraví. V ugandské společnosti je toto téma totiž značně tabuizováno. Mladé dívky při menstruaci často netuší, co se s nimi děje a v důsledku nedostatku pomůcek pak ani nedochází do školy. 

Hlavním posláním EMOTERu je poskytovat lékařskou péči tam, kde není dostupná. Organizuje proto jednou za měsíc lékařské výjezdy v okrese Nebbi, kdy s mobilním týmem zdravotníků objíždí odlehlé oblasti izolované nejen od okolního světa, ale i jakékoliv péče. Na výjezdech spolufinancovaných MZV ČR provedli v roce 2021 zdravotníci EMOTERu více jak 15 000 lékařských výkonů. Uspořádali 6 lékařských výjezdů, během nichž bylo ošetřeno zdarma celkem 6805 pacientů. Odčerveno bylo 4511 pacientů. Vitaminem A lékaři suplementovali 2625 dětí a naočkovali celkem 1269 dětí.

„Lékařská péče je zde opravdu nedostačující, někteří pacienti k nám docházejí až z třicet kilometrů vzdálených osad. Musí vstávat ve čtyři ráno. Nemají na výběr, nikdo jiný se o ně nepostará,“  svěřuje se Denis, místní spolupracovník EMOTERu. Organizace si zakládá i na kooperaci s místními zdravotníky a komunitou. „Snažíme se vybudovat udržitelný projekt tak, aby ho po nás mohli převzít Uganďané,“ líčí spoluzakladatel Petr Janota jeden z hlavních cílů humanitárního projektu.

 

Více informací můžete najít na:

Web: www.emoter.org

Facebook: www.facebook.com/emoter.ug

Instagram: www.instagram.com/emoter_ug/

LinkedIn: www.linkedin.com/company/emoterug/

přílohy

Emoter 489 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22. 11. 2021

Emoter 751 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22. 11. 2021