english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nairobi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

4 x 4 reforma k zajištění kvalitní zdravotnické péče ve Rwandě a zapojení českých firem

V červenci 2023 schválila rwandská vláda reformu 4x4, vizionářskou strategii zaměřenou na čtyřnásobné zvýšení počtu zdravotnických pracovníků v zemi během příštích čtyř let, aby bylo splněno doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), podle něhož mají na 1 000 obyvatel připadat nejméně 4 zdravotničtí pracovníci. 

Tato strategická iniciativa vychází ze základů stanovených v Národní strategii pro rozvoj zdravotnických pracovníků (NSHPD) 2020-2030 a je v souladu se strategickými prioritami MZ 2023-2025, jejichž cílem je mimo jiné zlepšit systém primární zdravotní péče a bezpečnost veřejného zdraví prostřednictvím podpory medicíny a systémů založených na důkazech, lepšího vedení a přístupů k digitální integraci. Jedna věc jsou předsevzetí, věc druhá je jak takových záslužných cílů dosáhnout.


Čeští specialisté již dva roky spolupracují se rwandskými kolegy v rámci projektů MEDEVAC, které jsou organizované českým ministerstvem vnitra za asistence velvyslanectví ČR v Nairobi. Společná práce týmů jak ve Rwandě, tak v ČR pomáhá z výměně zkušeností v oborech gynekologie, traumatologie či plastické chirurgie, ale také k upevňování důvěry pro další spolupráci. V roce 2024 proběhla jednání o nákupu českých zdravotnických výrobků a o spolupráci v oblasti medtech. Rwanďané mají zájem především o spolupráci s Českým zdravotnickým technologickým institutem – CHTI. Jednání mezi rwandským ministerstvem zdravotnictví a CHTI započala koncem roku 2023 a v září 2024 pokračovala v rámci projektů ekonomické diplomacie. Této schůzky  se zúčastnili zástupci CHTI, zástupci asociace výrobců a distributorů zdravotnické techniky (AVDZP),  zástupkyně České spořitelny a EGAP, za podpory paní velvyslankyně ČR Nicol Adamcové a vedoucí ekonomického úseku ZÚ Nairobi Marty Anny Ledgard.


České know how přesně zapadá do požadavků rwandské strany a spolupráce se úspěšně rozvíjí. Nelze říci, že se učí jen rwandská strana od strany české. Také pro české zdravotníky jsou návštěvy významné, neboť získávají zkušenosti z úplně jiného prostředí, pro medtechové firmy je pak výzvou přizpůsobit výrobky africkému prostředí. Česká řešení tak pomáhají naplňovat výše zmíněnou strategii a dávají ji konkrétní obrysy.