english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MAL
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Incomingová mise do ČR - Keňští pivovarníci v Čechách

Ve dnech 18. – 21. září navštívili ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED majitelé dvou minipivovarů a jeden investor z Keni. Cílem jejich cesty bylo seznámení se sektorem pivovarnictví v ČR a obchodní jednání o dodávkách technologií a surovin. V rámci programu navštívili celkem 12 českých pivovarů, společností specializovaných na pěstování různých odrůd chmele, obchodujících se surovinami pro výrobu piva a zabývajících se pivovarskými technologiemi.
 

Zahraniční delegace zahájila svoji misi 18.9.2023 prohlídkou pražského pivovaru a následnou přednáškou. V rámci mise navštívili Keňané pivovary v Kunraticích (pivo Muflon), Ferdinand v Benešově a Budvar v Českých Budějovicích. Vlastníci craft pivovarů v Keni byli okouzleni znalostí řemesla a přístupem a zapálením  českých sládků pro pivovarnictví. Také v Keni je relativně dlouhá tradice vaření piva, ve velkém již od roku 1922. Lager je ve Východní Africe oblíbený druh piva, také proto se chtěli keňští pivovarníci naučit co nejvíce o české tradici.

Druhý den pak proběhly návštěvy prodejců chmele na Žatecku. Zástupci keňských pivovarů Bila Shaka, 254 brewery a investor Nitin Malde se potkali s Bohemia Hop, a.s., Svazem pěstitelů chmele ČR, Top Hop spol. s. r. o. a Arix a.s. Od mnohých keňané chmel již přes prostředníky kupují a žateckého červeňáku (Saaz) si velmi považují. Ocenili možnost navázat vztahy s producenty napřímo.

Poslední den schůzek proběhl na Havlíčkobrodsku, kde delegáti navštívili firmy vyrábějící pivovarnické technologie. První byla návštěvy firmy Bucher Denwel. Firma má dlouhou tradici a neustále roste. Jejich technologie používají největší pivovary, ale umějí vyrobit zařízení i pro minipivovary. Rodinná firma Cheops oslovila keňany asi nejvíce - oba zástupci keňských pivovarů jsou také vlastníci a tak si s "Kopeckými" velmi rozumněli a mají zájem spolupracovat. Ve firmě Lindr Keňany také znají, ale nikdy se ještě nepotkali. Schůzka byla přínosná pro další rozvoj obchodů. Firma Altec spol. s.r.o. a jejich lahvovací linky také zaujala.

Keňští podnikatelé ocenili českou výrobu a dva keňské minipivovary již v průběhu mise nakoupily český slad. Jeden z nich pravděpodobně zakoupí i varnu na výrobu piva. Keňský investor projevil vážný zájem o nákup české technologie na lahvovací linku. Věříme, že se do budoucna budou takto navázané obchodní vazby dále rozvíjet.