Souborné vydání spisů Jiřího Gruši – Prezentace
08.09.2015 / 13:36 | Aktualizováno: 08.09.2015 / 13:39
Diplomat a spisovatel Jiří Gruša (1938 – 2011) zanechal literární a intelektuální odkaz evropského formátu. Německou a českou edici jeho spisů (od nakladatelství Barrister v Brně a nakladatelství Wieser v Klagenfurtu) představí Sabina Grušová a oba vydavatelé Dalibor Dobiáš a Hans Dieter Zimmermann.
Jiří Gruša (10. 11. 1938, Pardubice – 28. 10. 2011, Bad Oeynhausen), byl český básník, prozaik, překladatel, literární kritik a diplomat. Vystudoval filozofii a historii na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Již během studia se začal projevovat jeho literární talent, a tak působil jako redaktor v různých literárních časopisech, a i přes odmítavé stanovisko pražských novin k jeho poezii, vydával své básnické sbírky. Svou tvorbou se však často nezamlouval tehdejšímu režimu. Po zveřejnění jeho článku v Literárních novinách, kde se vyjádřil k účelu poezie a kritizoval její ideologické cíle, byl trestně stíhán. Další roky svého života tak musel strávit v ústraní a vydělávat hlavně překlady. Místo poezie začal psát prozaické texty, které vycházely v samizdatu nebo v exilových nakladatelstvích. Po seznámení se s Ludvíkem Vaculíkem a Ivanem Klímou, začali společně vytvářet edici „Petlice“, jejímž účelem bylo přepisování a šíření anti režimové tvorby. Po podepsání Charty 77 byl znovu zatčen, ovšem díky mezinárodnímu ohlasu na jeho dílo a díky reakcím některých významných autorů, po třech měsících propuštěn. V roce 1980 získal literární stipendium ve Spojených státech amerických. Bylo mu umožněno opustit Československou republiku. Po několika měsících strávených ve Spojených státech amerických se chtěl vrátit zpět do Československa, byl však zbaven československého občanství, a tak se usadil v Německé spolkové republice, kde získal i německé státní občanství. Tady se taktéž věnoval tvorbě a psal německy.
Po pádu železné opony se vrátil do Čech a vstoupil do diplomatických služeb. Stal se velvyslancem v Německu do června roku 1997, poté byl 5 měsíců ministrem školství, mládeže a tělovýchovy. Rok nato se stal velvyslancem v Rakousku a v této funkci vytrval 6 let. Během tohoto období byl vyznamenán Cenou Jaroslava Seiferta za sbírku „Grušas Wacht am Rhein“ (Grušova Hlídka na Rýnu), za niž získal i cenu Magnesia Litera. Po roce 2004 se stal ředitelem Diplomatické akademie Vídeň a také získal předsednictví v Mezinárodním sdružení PEN-klubů. Obě tyto funkce vykonával do roku 2009, kdy se vrátil k literární tvorbě. Na sklonku života vyšlo jeho dílo Beneš jako Rakušan. Dne 28. října roku 2011 zemřel během operace srdce ve věku 72 let.
Pořatele: České centrum Mnichov, Generální konzulát České republiky v Mnichově
Místo konání:
Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo
Datum:
8.10.2015 19:00 - 19:00
Organizátor:
České centrum