deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Jan Marian jednal s bavorským ministrem Ericem Beißwengerem

Ve čtvrtek 7. prosince 2023 přijal náměstek ministra Jan Marian nového ministra pro evropské záležitosti a mezinárodní záležitosti Bavorska Erica Beißwengera.

"Kvalitu našich vztahů potvrzuje i intenzita vzájemných setkání. V letošním roce se uskutečnily tři česko-německé regionální workshopy na témata, která považuji v naší spolupráci za klíčová. Jde především o oblasti dopravy, problematiku pendlerů a oblast poskytování zdravotních služeb. Těším se, že vzájemné vztahy budeme posilovat i v příštím roce," uvedl během setkání náměstek Marian.

Vztahy se spolkovou zemí Bavorsko se v současné době nacházejí na nejvyšší úrovni v novodobé historii a výrazně přispívají k rozvoji širších vztahů s Německem. Jsou založeny nejen na vzájemné důvěře, ale i pevném přátelství a v tomto trendu chtějí oba ministři pokračovat. V době plné výzev a ozbrojených konfliktů je o to více potřeba vzájemně se koordinovat a spolupracovat.

Náměstek Jan Marian zopakoval výzvy, které brání hlubší integraci obou stran česko-německého pohraničí.

Ministr Beißwenger představil svoji koncepci v úřadě a přiblížil závazek bavorské vlády prohlubovat vztahy s Českem zejména v oblastech vzdělávání, kultury a mobility, a také v intenzivnější meziparlamentní spolupráci. Bavorsko by mohlo v budoucnu zakotvit výuku českého jazyka jako povinně volitelného předmětu v bavorsko-českém příhraničí. Náměstek i ministr se shodli na podpoře Izraele a Ukrajiny.

Ministr Beißwenger v Praze dále zahájil české turné společné putovní zemské výstavy „Baroko! Bavorsko a Čechy“, které je vrcholem letošní česko-bavorské kulturní spolupráce.

Galerie


Náměstek Jan Marian jednal s bavorským ministrem Ericem Beißwengerem