Flossenbürg - 70. výročí osvobození
28.04.2015 / 17:31 | Aktualizováno: 28.04.2015 / 17:40
V neděli 26. dubna 2015 proběhl v bavorském Flossenbürgu slavnostní vzpomínkový akt k 70. výročí osvobození tamního koncentračního tábora.
Pietního aktu se zúčastnili někteří přeživší vězni tábora a jejich rodinní příslušníci, členové bavorské a spolkové vlády, bavorského a spolkového sněmu, zástupci dalších německých státních a veřejných institucí, církví a členové konzulárního sboru v Bavorsku.
Bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle zde otevřel nové vzdělávací centrum, do jehož programu budou významně zapojeny také česko-bavorské aktivity.
Jménem všech zahraničních hostů promluvil český ministr kultury Daniel Herman, jehož vystoupení následovalo po projevu bavorského premiéra Horsta Seehofera. Čestné postavení člena české vlády v programu pramení z nadstandardních vztahů na poli kulturní spolupráce, a to jak na úrovni vlád České republiky a spolkové země Bavorsko, tak na úrovni příhraničních regionů.
Ministr Herman ve svém projevu uvedl: Koncentrační tábory byla místa plánovaného a hromadného vraždění. Vraždění jednak odpůrců totalitního režimu, jednak lidí, kteří podle názoru mocných nepatřili do lidské společnosti. V tom se ukazuje zrůdnost totalitní moci, která si přisvojila právo rozhodovat o tom, kdo má a kdo nemá právo na život. Tato moc byla jistě osobní, ztělesněná v konkrétních lidech, vůdcích a mučitelích, kteří mají konkrétní jména a odpovědnost a kteří by měli být potrestáni.
Jménem přeživších vězňů promluvil na pietním aktu americký psycholog a psychoterapeut Jack Terry, jemuž bylo v době osvobození tábora 15 let.
Nacistický koncentrační tábor Flossenbürg byl zřízen v květnu 1938 a do osvobození v roce 1945 jím prošlo 100 tisíc vězňů. Nejméně 30 tisíc jich zde zahynulo, z nich 4 tisíce Čechů. Památku českých obětí uctil ministr Herman spolu s generálním konzulem ČR v Mnichově položením věnce k československému památníku na Náměstí národů.
Foto: GK Mnichov