česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Virtuální prohlídka Černínského paláce na webu MZV

Na stránkách www.mzv.cz byla spuštěna aplikace, která umožní všem návštěvníkům internetu absolvovat virtuální prohlídku historického sídla Ministerstva zahraničních věcí – Černínského paláce. Ministerstvo zahraniční tak pokračuje ve svém úsilí o otevírání ministerstva a diplomacie širší veřejnosti. Je také prvním vrcholným orgánem státní správy, který nabídne veřejnosti virtuální prohlídku svého sídla.

Virtuální prohlídku bude možné uskutečnit jak s českým, tak s anglickým komentářem. Návštěvník si bude moci prohlédnout 15 nejatraktivnějších míst Černínského paláce. Každé z míst je zachyceno ze všech úhlů na panoramatické fotografii a aplikace umožňuje i detailní pohledy na všechna zákoutí. O historii a vybavení jednotlivých místností se návštěvník dozví z doprovodného textu. Na nejzajímavější detaily navíc upozorňují statické fotografie doplňující všechna panoramata. Interaktivní průchody spojující místa prohlídky umožňují procházet palácem jako ve skutečnosti. Divákovu orientaci přitom usnadní otočný trojrozměrný model paláce, na němž jsou formou interaktivních bodů ze všech úhlů pohledu označena jednotlivá místa prohlídky.

K panoramatickému zachycení každého prostoru Černínského paláce bylo potřeba deset různých fotografických záběrů, které bylo nutné snímat v několika expozicích pro vyrovnání rozdílů mezi temnými a světlými částmi místností. Pro vznik každé panoramatické fotografie tak bylo třeba pořídit 90 statických snímků. To znamená celkem 1350 snímků pro vytvoření všech 15 panoramatických fotografií. Prohlídkovou trasu doplnilo dalších 60 ilustračních fotografií. Pro vytvoření trojrozměrného modelu paláce s 15 interaktivními body bylo potřeba naprogramovat 540 bodů, aby divák mohl na obrazovce modelem otáčet.

Virtuální prohlídku, kterou připravilo ministerstvo ve spolupráci s firmou Virtualpanorama, můžete spustit zde:

http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/budovy_architektura/virtualni_prochazka_palacem/index.html