česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ruská federace: Zhoršení bezpečnosti, možnosti odcestování z RF

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.
MZV ČR vyzývá občany ČR k opuštění země.

V této souvislosti MZV ČR opět apeluje na občany ČR, kteří se v Ruské federaci zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému DROZD.

Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán opuštění země pro případ nouze.

MZV ČR upozorňuje, že díky vyhroceným vztahům mezi Ruskou federací a státy EU a NATO může docházet k omezení činnosti zastupitelských úřadů ČR v Ruské federaci a ČR tak bude mít jen omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ruské federace pomoc a ochranu. Vzhledem k probíhajícím a plánovaným sankcím vůči Ruské federaci bude pravděpodobně docházet k omezení finančních a dalších služeb na území Ruské federace.

V souvislosti s krizí na Ukrajině dochází k uzavření leteckého prostoru ČR a některých dalších států EU pro dopravce z Ruské federace a dochází tím k přerušení některých spojů letecké dopravy z a do Ruské federace.

Dle dostupných informací doprava pozemní cestou by měla v současné chvíli probíhat bez omezení. Ke dni 03.03. 2022 by  letecká doprava z Ruské federace měla být možná mimo jiné přes Kaliningrad, Turecko, Kazachstán či Spojené arabské emiráty.

Možnosti odcestování z RF sledujte na stránkách MZV ČR, které jsou průběžně aktualizovány.