english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Oldřich Škácha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel bývalý ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg

V souvislosti s úmrtím bývalého místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí České republiky Karla Schwarzenberga dne 11. listopadu ve Vídni bude otevřena kondolenční kniha pro veřejnost v budově Stálé mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni:
  
- ve středu 15. listopadu 2023 od 9 do 16:30 hodin,  
- ve čtvrtek 16. listopadu 2023 od 9 do 16:30 hodin.

 Adresa: Penzinger Straße 11-13, 1140 Vídeň

Kondolence lze zasílat také elektronicky na následující e-mailové adresy:
 
kondolence@mzv.cz
 
condolence@mzv.cz
 
condolences@mzv.cz

 

Jeho jasnost Karel Schwarzenberg byla tím, kdo jasně ukazoval, co znamená být součástí Západu. Byl dvakrát ministrem zahraničních věcí České republiky, ale o svou vlast se zasazoval celý život, a to i když byla rodina ve vyhnanství a nemohl si být jist, že se bude moct kdykoli vrátit. 

O zahraniční politice, mezinárodních vztazích a našich hodnotových, kulturních kořenech v Evropě a na Západě dokázal poutavě celé hodiny rozprávět a také neúnavně pracovat nad tím, aby se Československo opět stalo svobodnou a demokratickou zemí. Po rozdělení Československa každodenně, ať v jakékoliv funkci či jako soukromá osoba naplňoval zásadu drobné masarykovské práce v povznášení naší země. Stejně jako první prezident nezávislého Československa a první prezident svobodného Česka nesnášel prázdné tlachání a jednou z jeho nejčastějších reakcí v diskusích nad neduhy a nepravostmi tohoto světa bylo: „No a co s tím budeme dělat?“.

Věděl, jak nesamozřejmá a křehká je naše svoboda a demokracie i postavení Česka v Evropě a ve světě. Věděl, jak zásadní je pro nás mít dobré vztahy se sousedy a že NATO a Evropská unie nezajistí naši bezpečnost a blahobyt, pokud nebudeme dnes a denně pro bezpečnost a blahobyt Česka a našich spojenců něco dělat. Věděl, že se musíme odvážně bránit proti choutkám různých despocií a dalších nedemokratických zemí, které chtějí zničit naši svobodu i naši vůli ji bránit. Věděl, jak důležité je podporovat lidská práva a ty, kterým jsou upírána všude ve světě. 

Tím vším inspiroval nejméně dvě generace českých diplomatů a spolu s jeho nekonečnou laskavostí, nadhledem, elegancí a smyslem pro humor s námi bude Karel Schwarzenberg i dál. 

 

Čest jeho památce!