Závěrečná schůzka 31. Ekonomického a environmentálního fóra se uskutečnila v Praze
18.09.2024 / 12:16 | Aktualizováno: 18.09.2024 / 12:23
Ve dnech 12. a 13. září 2024 se v Praze uskutečnila závěrečná schůzka 31. ročníku Ekonomického a environmentálního fóra OBSE, jež se v tomto roce zaměřila především na otázky změny klimatu a digitalizace. V rámci zahajovacího panelu fóra vystoupil s projevem ministr Jan Lipavský. Maltu jako úřadující předsednictví OBSE na zahájení zastupoval stálý tajemník ministerstva zahraničních věcí Christopher Cutajar. Jménem Sekretariátu OBSE vystoupila ředitelka Centra pro předcházení konfliktům OBSE Kate Fearon, která Sekretariát vede do zvolení nového generálního tajemníka organizace.
Téma letošního ročníku znělo „Posilování bezpečnosti a stability v oblasti OBSE prostřednictvím digitálních inovací jako příspěvek k udržitelnému rozvoji a přizpůsobení se změně klimatu“. Představitelé účastnických států, jakož i zástupci mezinárodních organizací, akademické obce, privátní sféry i občanské společnosti při této příležitosti diskutovali o širokém spektru témat souvisejících s ekonomickou a environmentální stabilitou ve světle postupující digitalizace. Tato témata zahrnovala mj. bezpečnostní rizika a pravidla pro využití umělé inteligence, podporu technologických inovací ke snížení rizik přírodních katastrof a katastrof způsobených člověkem, opatření ke zmírnění ekonomických, environmentálních a sociálních dopadů klimatické změny, jakož i opatření k posílení transparentnosti a odpovědnosti prostřednictvím digitálních nástrojů, otevřených dat a řádné správy věcí veřejných.
Aktuální téma války na Ukrajině rezonovalo celým programem Fóra. „Oceňujeme činnost OBSE zaměřenou na vyhodnocování potenciálních bezpečnostních rizik vyvolaných klimatickou změnou,“ uvedl na zasedání ministr Lipavský. „Ruská agrese proti Ukrajině nám připomněla, jak velice aktuální toto téma je v regionálním kontextu OBSE. Dopady války mají přímý vliv na globální emise skleníkových plynů, a to jak v místním tak mezinárodním měřítku, i na úsilí Ukrajiny o dekarbonizaci ekonomiky a adaptaci na klimatickou změnu.“ V úvodní části fóra vystoupila (online) ministryně Svitlana Grynchuk, ministryně ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny, která hovořila zejména o obrovských škodách způsobených ukrajinskému hospodářství, zemědělství a životnímu prostředí, a také o narušení globálního obchodu s potravinami v důsledku ruské agrese proti Ukrajině.
Ekonomické a environmentální fórum je oficiálním zasedáním OBSE, skládajícím se ze dvou přípravných zasedání a závěrečné schůzky v Praze. Účastní se jej seniorní experti a diplomaté z 57 účastnických států OBSE. Je nejdůležitějším zasedáním ekonomické a environmentální dimenze OBSE, přičemž tato oblast činnosti organizace se soustředí na souvislosti mezi bezpečnostními tématy a otázkami hospodářského rozvoje a ochrany životního prostředí. Závěrečná schůzka fóra se koná tradičně v Praze v sídle Ministerstva zahraničních věcí. Patří mezi nejvýznamnější zasedání mezinárodních organizací, která se pravidelně v Česku konají.
sledujte nás na