english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OSCE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ve Skopji proběhlo 30. zasedání Ministerské rady OBSE

Ve dnech 30. listopadu – 1. prosince 2023 se ve Skopji v Severní Makedonii uskutečnilo  zasedání Ministerské rady OBSE. Českou republiku na schůzce zastupoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Novým úřadujícím předsednictvím OBSE pro rok 2024 byla na zasedání schválena Malta, která v čele organizace vystřídá Severní Makedonii. Účastnické státy OBSE se rovněž dohodly na prodloužení čtyř nejvyšších pozic OBSE, a zajistily tak kontinuitu práce organizace a naplňování jejího mandátu.

Ministerská rada je druhým nejvyšším rozhodovacím orgánem OBSE, jež se schází jednou ročně. Letošní 30. zasedání Ministerské rady se zaměřilo mj. na řešení bezpečnostních problémů způsobených ruskou agresí proti Ukrajině. Účastnické státy dále konsenzem přijaly rozhodnutí o výběru Malty za úřadující předsednictví OBSE na rok 2024. Zároveň se dohodly na alespoň dočasném prodloužení mandátů 4 nejvyšších představitelů OBSE (generální tajemnice OBSE Helga Schmid, představitelka pro svobodu médií Teresa Ribeiro, vysoký komisař pro národnostní menšiny Kairat Abdrakhmanov a ředitel ODIHR Matteo Mecacci) do 3. září 2024, navzdory tomu, že RU do poslední chvíle zneužívalo pravidla jednomyslného rozhodování.

Za Českou republiku se zasedání zúčastnil ministr Lipavský. Ve svém projevu na zasedání Ministerské rady zdůraznil šéf české diplomacie význam pomoci OBSE Ukrajině se zvládáním důsledků ruské agrese. „OBSE se v důsledku agrese Ruska proti Ukrajině nachází ve velice složité situaci. Většina účastnických zemí na ministeriádě dala najevo, že chtějí čelit podrývání bezpečnostní architektury Ruskem a mají zájem OBSE zachovat. Díky svým jedinečným zkušenostem plní OBSE důležitou funkci v řadě regionů významných pro bezpečnost Evropy,“ uvedl ministr Lipavský.  Česko dosud přispělo na Program OBSE na podporu Ukrajiny a další související aktivity OBSE celkem 6 mil. Kč. Ministr Lipavský vyjádřil před svými protějšky také naději na dosažení dlouhodobého mírového urovnání ve vztazích mezi Arménií a Ázerbájdžánem.