česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CG Milano
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celý sever Itálie v bílé nejmírnější zóně

(Archivní článek, platnost skončena 04.04.2022.)

Všechny regiony severní Itálie tedy Lombardie, Benátsko (Veneto), Trentino - Alto Adige, Piemont, Furlánsko – Julské Benátsko (Friuli - Venezia Giulia), Ligurie Valle d´Aosta byly resp. zůstávají s platností od 28. března zařazeny v bílé zóně, kde platí nejmírnější stupeň omezení.

Itálie je nadále rozčleněna na čtyři barevné zóny v závislosti na vývoji epidemiologické situace v regionech. Barevné rozčlenění do zón je stanoveno vyhláškou ministerstva zdravotnictví a je pravidelně (týdně) revidováno.

Od 6. prosince 2021 platí v Itálii nová pravidla, která zavádí tzv. posílený zelený certifikát „Super Green Pass“, kdy většina služeb zůstane přístupná pouze očkovaným a uzdraveným. Od 10. ledna 2022 je vyžadován také v lyžařských střediscích, včetně dětí od 12 let! 

Cestující s platným EU certifikátem o očkování/uzdravení starším 6 měsíců mají v Itálii od 5. února přístup ke všem službám za předpokladu, že se prokáží negativním antigenním (platnost 48 hodin) nebo PCR testem (platnost 72 hodin). Jedná se např. o ubytování v hotelu, stravování v restauracích, využívání vleků, návštěvy muzeí atp. Testy nejsou vyžadovány, pokud po zakončení očkovacího cyklu osoba prodělala Covid-19. 

V bílé zóně je nejmírnější stupeň omezení, jsou otevřeny obchody i služby včetně zpřístupnění kin, muzeí, divadel, sportovišť, sportovních akcí atd. přístup zde s výjimkou obchodů se základním zbožím mají pouze osoby očkované nebo uzdravené, povinnost nosit ochranu dýchacích cest (chirurgická rouška nebo vyšší ochrana) ve vnitřních prostorách a všude, kde není možné zachovat distanc a dodržovat rozestupy min. 1 m zůstává zachována. Kapacita divadel a kin je 100%, venkovních stadionů 75% a uzavřených sportovišť 50%. Lyžařská střediska a na ně navázané hotelové služby jsou v bílé zóně od 10. ledna 2022 přístupné pouze držitelům tzv. posíleného zeleného certifikátu /Super Green Pass (očkovaní nebo uzdravení). Více informací k lyžování naleznete v kapitole k Lyžařské sezóně 2021/22.

Ve žluté zóně je nízký stupeň restrikcí, jsou otevřeny obchody i služby včetně zpřístupnění kin, muzeí, divadel, sportovišť, sportovních akcí atd. přístup zde s výjimkou obchodů se základním zbožím mají pouze osoby očkované nebo uzdravené, platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest (chirurgická rouška nebo vyšší ochrana) venku i ve vnitřních prostorách a všude, kde není možné zachovat distanc a dodržovat rozestupy min. 1 m. Kapacita divadel a kin je 100%, venkovních stadionů 75% a uzavřených sportovišť 50%. Lyžařská střediska a na ně navázané hotelové služby jsou ve žluté zóně od 10. ledna 2022 přístupné pouze držitelům tzv. posíleného zeleného certifikátu /Super Green Pass (očkovaní nebo uzdravení). Více informací k lyžování naleznete v kapitole k Lyžařské sezóně 2021/22.

V oranžové zóně je vyšší stupeň restrikcí/omezení pohybu pro neočkované osoby, jsou otevřeny obchody i služby včetně zpřístupnění kin, muzeí, divadel, sportovišť, sportovních akcí atd. přístup zde s výjimkou obchodů se základním zbožím mají pouze osoby očkované nebo uzdravené, platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest (chirurgická rouška nebo vyšší ochrana) venku i ve vnitřních prostorách a všude, kde není možné zachovat distanc a dodržovat rozestupy min. 1 m. Platí zákaz pohybu mimo svou obec/město resp. pouze ve vyjmenovaných případech (zaměstnání, škola, zdravotní a jiné důvody) pro osoby bez očkování a bez prodělání nemoci. Kapacita divadel a kin je 100%, venkovních stadionů 75% a uzavřených sportovišť 50%. Lyžařská střediska a na ně navázané hotelové služby jsou v oranžové zóně přístupné držitelům tzv. posíleného zeleného certifikátu/Super Green Pass (očkovaní nebo uzdravení) Více informací k lyžování naleznete v kapitole k Lyžařské sezóně 2021/22.

V červené zóně je zaveden částečný lockdown, platný primárně pro osoby neočkované, kteří se budou moci pohybovat mimo bydliště pouze z vyjmenovaných důvodů (zaměstnání, škola, zdravotní a jiné nezbytné důvody, individuální sport) s vyplněným čestným prohlášením.  Dojde k uzavření vybraných ekonomických aktivit pro neočkované včetně služeb, kin, muzeí, divadel, sportovišť atd. Cestování mimo bydliště i mezi regiony bude možné pouze v odůvodněných případech (zaměstnání, škola, zdravotní a jiné důvody návrat domů/k rodině). Lyžařská střediska zůstanou v červené zóně otevřena.