Letecký průmysl – klíčový sektor mexické ekonomiky v roce 2018
22.02.2019 / 19:45 | Aktualizováno: 16.12.2020 / 20:09
Mexický letecký průmysl zaznamenal v posledním desetiletí nevídaný boom a Mexiko rychle míří mezi 10 největších leteckých výrobců na světě. Jedná se o jeden z nejperspektivnějších sektorů mexické ekonomiky, což dokládá i skutečnost, že do něj každoročně míří velká část přímých zahraničních investic. S rostoucí produkcí roste i poptávka po komponentech a technologiích v rámci výrobních řetězců, ve kterých poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Pro české firmy, které si zachovaly schopnost výroby letadel od vývoje po kompletaci, nabízí mexický trh mnoho příležitostí.
Mexický letecký průmysl zaznamenal v posledním desetiletí nevídaný boom a Mexiko rychle míří mezi 10 největších leteckých výrobců na světě. Jedná se o jeden z nejperspektivnějších sektorů mexické ekonomiky, což dokládá i skutečnost, že do něj každoročně míří velká část přímých zahraničních investic (zhruba 75 % z USA a Kanady, 23 % z EU). Tento rychle se rozvíjející trh může být velkou příležitostí i pro české firmy.
S rostoucí produkcí roste i poptávka po komponentech a technologiích v rámci výrobních řetězců, ve kterých poptávka dlouhodobě převyšuje poptávku. České podniky, které si jako jedny z mála v Evropě zachovaly schopnost výroby letadel vlastními silami od A do Z, mají v Mexiku poměrně široké pole uplatnění. Mohou do Mexika dodávat nedostatkové výrobky (např. specifické náhradní díly, pokročilé materiály, výrobky chemického či plastového průmyslu), sofistikovanější letadlová zařízení (např. pohony, přístrojová vybavení, inovativní technologie), ale i využít vyspělé technologické základny ČR a formou investice či spolupráce s místním partnerem toto unikátní know-how uplatnit v Mexiku.
Mexickému letectví se daří. Za posledních 9 let vykázal letecký průmysl v Mexiku rekordní růst 152 % a vývozy leteckého průmyslu každoročně rostou o zhruba 11 %. V letecké branži dnes působí přes 330 firem, z nichž 72 % jsou výrobci leteckých dílů a malých letadel, 13 % se zaměřuje na výzkum a vývoj a 11 % provádí opravy a údržbu letadel. Většina dnešní mexické výroby se zaměřuje na produkci leteckých dílů a menších celků, které jsou pak vyváženy k montáži zejména do USA (přes 80 % exportu), Kanady i EU. Mexiko tak hraje důležitou roli v dodavatelských řetězcích nadnárodních gigantů a přispívá k výrobě letadel světových značek. Mexiko sice v dlouhodobém horizontu aspiruje na vlastní výrobu velkých letadel, aktuálně je ale stále dováží ze zahraničí, mj. i z České republiky.
Jak se letecký průmysl rozvíjí, zlepšují se technologické kapacity a mexická výroba se posouvá od jednoduchých dílů k výrobě komplikovanějších částí a letadlových konstrukcí, jakož i k vývoji sofistikovaných technologií. A k tomu často mexičtí výrobci hledají zkušenější partnery. Technologická i výzkumná spolupráce je proto další z perspektivních možností pro uplatnění českého leteckého odvětví.
Dobrou příležitostí k ověření možností a navázání kontaktů přímo na místě je dubnový letecký veletrh FAMEX (Feria Aeroespecial México), který organizuje mexické Ministerstvo obrany a zaměřuje se na civilní i vojenské letectví. FAMEX se koná jednou za dva roky a spolu s chilským FIDAE patří k největším v Latinské Americe. Letošní ročník se koná ve dnech 24. – 27. dubna 2019 a zástupci českých firem se na něm mohou představit na stánku České republiky pod záštitou Velvyslanectví ČR v Mexiku. Pro bližší informace k veletrhu FAMEX 2019 kontaktujte zahraniční kancelář CzechTrade v Mexiku.
Podrobnější informace o mexickém leteckém průmyslu se můžete dozvědět v přiloženém dokumentu.
Autorka: Daniela Sedláková, odborná asistentka Velvyslanectví ČR v Mexiku