
Katalánsko chce být evropským centrem pro vývoj a výrobu polovodičů
11.12.2023 / 17:19 | Aktualizováno: 12.12.2023 / 09:58
Polovodiče jsou nepostradatelné pro vývoj klíčových technologií pro širokou škálu aplikací, od mobilních telefonů a počítačů až po automobilový průmysl nebo zdravotnická zařízení. Přispět k odstranění závislosti Evropy na asijských producentech, řešit nedostatek polovodičů a posílit technologické postavení Evropy v této strategické oblasti se snaží i španělská vláda. V rámci svého Plánu obnovy a oživení ekonomiky hodlá do roku 2027 investovat 12,25 miliard eur do posílení kapacit pro vývoj a výrobu kapacit polovodičů ve Španělsku. Díky podobným aktivitám u nás můžou česká výzkumná centra a firmy hledat nové partnery i ve Španělsku.
Za jeden z nejdynamičtějších regionů jižní Evropy je v tomto oboru považováno Katalánsko. Vývoji a výrobě polovodičů se v Katalánsku věnuje kolem stovky společností a výzkumných subjektů. Barcelonu si pro umístění svých center pro design mikročipů zvolily společnosti jako Cisco, Monolitic Power Systems (MPS) a Intel a očekává se, že v následujících letech přibude dalších dvacet zahraničních investičních projektů.
V čele inovací stojí Universitat Politècnica de Catalunya - BarcelonaTech (UPC) jako přední katalánská univerzita v oblasti výzkumu a transferu technologií. Společně s Barcelonským superpočítačovým centrem – Národním centrem pro superpočítače (BSC-CNS), Institutem fotonických věd (ICFO) a dalšími výzkumnými institucemi je UPC členem Aliance polovodičů a čipů Katalánska. Jedná se o veřejno-soukromou iniciativu, kterou nedávno aktivovala katalánská vláda za účelem posílení ekosystému a industrializace čipů a polovodičů.
Jedním z ambiciózních projektů, které Katalánsko chystá, je vybudování továrny na design a vývoj prototypů pokročilých mikročipů v Cerdanyola del Vallès nedaleko Barcelony. Očekává se, že továrna na výrobu čipů vytvoří kolem 200 pracovních míst a začne fungovat v roce 2026 – dva roky po zahájení prací, které by měly být spuštěny v roce 2024.
Projekt je založen na spolupráci veřejného a soukromého sektoru a bude financován především z veřejných prostředků. Na rozdíl od jiných podobných iniciativ podporovaných velkými nadnárodními společnostmi se tento návrh zaměřuje na katalánská vědecko-výzkumná centra. Cílem je vybudovat čistou místnost („white room“) specializovanou na vývoj prototypů a výrobu pokročilých čipů pro pozdější komercializaci.
To je zatím jeden z prvních příkladů projektů, které by měly být v následujících letech financovány v rámci vládního plánu obnovy, transformace a odolnosti (PERTE, podle zkratky v angličtině), a jehož cílem je přilákat zahraniční firmy a výzkumná centra. V rámci PERTE Chip bylo vyčleněno 12,25 mld. eur zejména na:
- posílení výzkumu, vývoje a inovací v oblasti špičkových mikroprocesorů a alternativních architektur;
- posílení kapacity v oblasti navrhování mikroprocesorů;
- výstavbu výrobních závodů na mikročipy;
- dynamizaci ICT průmyslu;
- posílení interní výroby elektronických produktů, využívajících mikročipy.
Vzhledem k tomu, že v oblasti designu a výroby čipů vyvíjí aktivity i Česko, představují štědré španělské dotace do vývoje a výroby polovodičů významnou příležitost i pro české firmy a výzkumná centra, jak najít nové partnery pro společné projekty.
Zuzana Hlavičková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví České republiky ve Španělsku